Aktualności wróć do listy
24.08.2021

Seniorze, nie daj się okraść

Kolejną metodą oszustów, coraz częściej stosowaną, jest tzw. metoda na milionera. Jej istota poniekąd jest stara jak świat – chodzi o zrobienie zamieszania, odwrócenie naszej uwagi, by nas okraść. Problem w tym, że dawniej strata dotyczyła w najgorszym razie gotówki, jaką mamy przy sobie (a czasami tylko jej części), obecnie może wprawić nas w dużo większy kłopot.
Schemat jest prosty – do osoby, która wypłaca pieniądze z bankomatu podchodzi elegancko ubrana kobieta ze zmartwionym wyrazem twarzy, która oświadcza, że jest zza granicy i bankomat nie obsługuje jej banku. Uprzejmie prosi nas o 100 czy 200 zł, w zamian za które oferuje nam swój bardzo wartościowy złoty pierścionek, często nawet więcej biżuterii (które chce nam sprzedać za wspomnianą kwotę – przecież to wielka okazja, bo biżuteria warta jest o wiele więcej), zapewniając, że jej mąż, czy ktoś z rodziny jest bardzo zamożny, ale ona potrzebuje pieniędzy pilnie i nie może czekać, aż podeśle je inną metodą… Zaskoczona osoba lituje się nad kobietą w „potrzebie” i przystaje na transakcję, wypłacając pieniądze z bankomatu. Kobieta wsiada do eleganckiego samochodu na zagranicznej rejestracji i odjeżdża… Dopiero w domu odkrywamy, że pozbyliśmy się nie tylko 200 zł, ale nie mamy też karty kredytowej. Konto w banku okazuje się puste, a słynna biżuteria to tandetne świecidełka…
Taka sytuacja jest zaskakująca i w pierwszej chwili nie wiemy jak się zachować. Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś podchodzi do nas przy bankomacie, absolutnie nie wdawajmy się z nim w rozmowę, zwłaszcza o pieniądzach, a już na pewno na oczach tej osoby nie korzystajmy z karty. Oczywiście dotyczy to też sklepu, czy innych miejsc (choć tam oszust ma utrudnioną sytuację, z uwagi na obecność obsługi). Jeśli ktoś jest natrętny, bez wahania powiadommy policję, a w sklepie też ochronę czy kogoś z obsługi. Opowiedzmy też o sytuacji rodzinie.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]