Aktualności wróć do listy
27.07.2021

Seniorze – nie daj się oszukać

Jakiś czas temu poświęciliśmy kilka artykułów metodom oszustów na wyłudzanie naszych danych. Niestety – trzeba przyznać, że ich kreatywność i wyobraźnia mimowolnie budzi podziw i niestety stanowi dla ludzi w każdym wieku ogromne zagrożenie. Niestety życie podsuwa oszustom ciągle nowe scenariusze…
Jedynym sposobem, by bronić się przed oszustami, jest daleko posunięta ostrożność i zdrowy rozsądek. Nie oszukujmy się jednak – w sytuacji stresowej, dużym zamieszaniu czy przypływie litości dla kogoś w kłopocie, łatwo się zapomnieć.
Niestety trwająca pandemia siłą rzeczy sprawia, że w ręce oszustów wpada wiele narzędzi. Obecnie jednym z najpopularniejszych oszustw (które może sprawdzić, że utracimy wszystkie pieniądze z konta bankowego, a przy okazji dane z telefonu), jest podsyłanie SMS informujących nas o rzekomej konieczności dopłaty do zamówionej paczki, która musi zostać zdezynfekowana – oczywiście SMS żąda kliknięcia w fałszywy link, przez który finalnie zawędrujemy do naszego banku, by przelać tę niewielką kwotę. Niestety oszuści w tym momencie przejmują nasze hasło i dostęp do konta, a przy okazji często danych z telefonu. Tym samym już po kilku chwilach może się okazać, że na koncie mamy 0 środków. Oczywiście jeśli jednak, w momencie zaćmienia zdarzy nam się popełnić tak fatalny błąd, musimy momentalnie zgłosić sprawę w naszym banku (choćby dzwoniąc na infolinię) jak też na policji.
Wariacją wokół tematu są SMS z informacją o konieczności dopłaty jakiś groszowych pieniędzy do podatku, itp. Tu mechanizm jest identyczny.
Oczywiście wciąż niestety sprawdza się nieśmiertelna metoda oszustwa na „wnuczka” lub na „policjanta” – niestety seniorzy, ale też często młode osoby, wciąż nabierają się na te proste oszustwa i oddają przestępcom oszczędności życia.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]