Aktualności wróć do listy
27.10.2020

Seniorze - postaraj się o zniżkę

W ostatnim czasie ceny dosyć drastycznie idą w górę, niestety nasze emerytury aż tak błyskawicznie nie przyrastają. Niestety często nie możemy pozwolić sobie na to, na co mielibyśmy ochotę. W niektórych przypadkach możemy jednak uzyskać zniżki…
Dochody seniorów na ogół nie są zbyt oszałamiające. Aby wystarczyło nam od emerytury do emerytury często musimy się nieźle pogimnastykować. Z drugiej strony warto pamiętać, że Seniorzy uprawnieni są do różnych zniżek…
Zniżka komunikacyjna
Chyba najważniejszą związaną z naszym codziennym funkcjonowaniem zniżką, są ulgowe bilety dla seniorów. W przypadku kolei stawka jest różna – ale zniżka to co najmniej kilkanaście procent. W przypadku komunikacji miejskiej seniorom na emeryturze (od 60. roku życia) przysługują bilety ulgowe – w cenie 50% zwykłych. Nie potrzeba tu wyrabiać żadnych dodatkowych papierów, wystarczy posiadanie legitymacji emeryta.
Każdy z nas ma prawo również do partycypowania w kulturze, ale też korzystania z różnych usług prozdrowotnych. Uzyskanie zniżek tutaj umożliwiają nam Karty Seniora. Zasadniczo istnieją 3 ich rodzaje – ogólnopolska, wojewódzka oraz miejska. W każdym przypadku karta jest imienna (dlatego pamiętajmy, by wyrabiać ją w odpowiedniej, zaufanej instytucji).
O Kartę ogólnopolską pytać możemy choćby w Klubach Seniora, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Karta jest bezterminowa. Upoważnia do zniżek w usługach w wybranych punktach – jak uzdrowiska, ośrodki zdrowotno-medyczne czy wybrane instytucje kulturalne. Analogicznie działają karty miejskie – wyrabiane w mieście zamieszkania (w urzędzie miasta lub gminy – gdzie znajdziemy też informacje, do zniżek w jakich instytucjach uprawniają). Karta ta ważne jest tylko w danej miejscowości. Karta wojewódzka wydawana jest w Regionalnym Centrum Polityki Społecznej.
Warto zwrócić uwagę również na zniżki dla Seniorów w różnych sklepach (sklepy sieciowe – jak niektóre hipermarkety) wprowadzają zniżki dla Seniorów np. w wybranym dniu tygodnia.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]