Aktualności wróć do listy
22.06.2021

Seniorze, uważaj na oszustów

Oszustów i naciągaczy pragnących wzbogacić się przez naszą nieuwagę czy brak wiedzy w kwestiach bankowo-finansowych nigdy nie brakowało. Niestety obecna sytuacja – rosnące bezrobocie, niższe pensje i niepewność jutra, powoduje, że liczba oszustów i naciągaczy (w dodatku bardziej zdesperowanych) będzie wzrastać. Jedynym sposobem, by się przed nimi ustrzec, jest poznanie ich metod, tak by nie dać się wywieść w pole…
O kilku popularnych metodach oszustów stosowanych wobec osób starszych i samotnych już pisaliśmy (metoda na „wnuczka”, na „policjanta” oraz na przesyłkę). Niestety wachlarz metod oszustów jest niezwykle szeroki.
Bankowość elektroniczna ma mnóstwo zalet, ma też jednak swe mankamenty. Jednym z nich jest otwarcie furtek dla pomysłowych oszustów. Obecnie często stosowaną metodą jest przesyłanie do nas SMSów czy maili, proszących o potwierdzenie naszych danych i hasła do kotna bankowego (by je przechwycić i móc wejść bez nasze wiedzy na nasze konto), jak też SMSy z prośbą np. o dopłatę kilku złotych np. do przesyłki pocztowej (z uwagi na większą masę, czy konieczność dezynfekcji) – dopłaty mamy do kompletu dokonać wchodząc na specjalny link… W efekcie udostępniamy nasze dane złodziejowi, który często zyskuje dostęp nie tylko do naszego konta bankowego, ale też smartfona czy komputera.
Tu akurat sprawa jest prosta – należy takie wiadomości ignorować i absolutnie nigdy nie klikać w otrzymane z podejrzanego źródła linki. Jeśli ciągle mamy wątpliwości, np. w przypadku paczki – zawsze możemy zatelefonować na Pocztę czy do firmy kurierskiej, która potwierdzi, że wiadomość nie była od nich.
Kolejną popularną metodą stosowaną nie tylko wobec osób starszych, jest wykorzystanie lęku o nasze oszczędności. Metoda jest dosyć prosta – polega na telefonicznej informacji od rzekomego przedstawiciela banku, w którym trzymamy oszczędności, że bank padł ofiarą hakera, czy innego przestępstwa, wobec czego jesteśmy proszeni o przelani pieniędzy na „bezpieczne” konto, podane przez naszego rozmówcę (czyli oczywiście na konto oszusta). Dla zwiększenia wiarygodności, telefon do nas wykonuje jeszcze drugi oszust, przedstawiający się dla odmiany jako ktoś z prokuratury, która zajmuje się tą sprawą… Niestety część z nas, w pierwszej panice, bojąc się o oszczędności życia, dokonuje takiego przelewu, w efekcie tracąc wszystko.
W rzeczywistości banki po pierwsze są w miarę dobrze zabezpieczone przed włamaniami hakerów, a bezpieczeństwo oszczędności naszego życia zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Banki nigdy też nie każą dokonywać nam przelewów z konto na konto i to zlecając sprawę telefonicznie.
Jeśli rzeczywiście będziemy mieć taki dziwny telefon, nie powinniśmy podejmować żadnych działań w sprawie naszych oszczędności. Wskazany jest natomiast telefon do naszego banku z zapytaniem, czy placówka wie, że ktoś podszywa się pod nich.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]