Aktualności wróć do listy
24.10.2023

Seniorze - zapobiegaj bezsenności i lękom

Jesień jest porą roku, która niestety sprzyja wielu problemom zdrowotnym – zarówno związanym ze zdrowiem fizycznym, jak też psychicznym. Jednym z istotniejszych problemów nasilających się jesienią i zimą są nasilające się problemy ze snem oraz niepokój.
Wspomniane we wstępie problemy dotyczą ludzi w każdym wieku, niemniej seniorzy są narażeni na nie szczególnie – nasilające się problemy zdrowotne (związane ze starzeniem się organizmu, chorobami zawodowymi), naturalnymi obawami o nas samych, nasze dzieci, wnuki, stan domowego budżetu, powodują że lęki nasilają się i nabierają często tak wielkiej intensywności, że nie pozwala ona nam normalnie funkcjonować – powodując nasilone problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, problemy ze snem, objawy somatyczne (nudności, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, nasilone napięcie mięśni, bóle głowy, zaburzenia pracy układu krążenia). Stąd już tylko krok do nerwicy, poważnych chorób somatycznych lub depresji.
Jesień i zima, z uwagi na krótki dzień, niedostatek światła słonecznego, niskie temperatury, opady atmosferyczne itp. niestety sprzyja zarówno nasilaniu się lęków, jak też problemów ze snem. Często jesteśmy (bez wyraźnej przyczyny) rozdrażnieni, łatwo się irytujemy, nie potrafimy sobie znaleźć miejsca. Z drugiej przez cały dzień jesteśmy senni, zasypiamy w fotelu, przed telewizorem czy nad książką. Za to, gdy położymy się do łóżka – senność mija nam błyskawicznie, a my zaczynamy snuć wielogodzinne rozmyślania nad problemami… Ewentualnie zasypiamy, ale często budzimy się…
W przypadku Seniorów dodatkowym czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się problemów ze snem, są choroby kręgosłupa i układu kostno-stawowego (bóle utrudniają nam zasypianie), skurcze, czy problemy z układem moczowym.
Kolejnym czynnikiem sprzyjającym problemom ze snem i zasypianiem, jest nasza ograniczona aktywność – szczególnie jesienią i zimą – mniej wychodzimy z domu, nie pracujemy w ogrodzie, ograniczamy też często wyjścia do sklepów, czy np. na imprezy, obawiając się sezonu grypowego. Innymi słowy – po prostu nasz organizm jest mniej zmęczony fizycznie, tym samym ma mniejszą potrzebę snu.
Mamy do czynienia niejako z błędnym kołem – zaburzenia snu mogą być zarówno skutkiem lęków i depresji, jak też jedną z ich przyczyn; gdy jesteśmy ciągle zmęczeni, niewyspani, nawet codzienne problemy zaczynają nas przerastać, jesteśmy znacznie podatniejsi na przygnębienie i „czarne myśli”.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]