Aktualności wróć do listy
09.01.2018

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) – co to właściwie jest

Obecnie coraz częściej mówi się o konieczności kształcenia się przez całe życie. Oczywiście wielu z nas buntuje się wewnętrznie na hasło, że zamiast w końcu odpocząć, na emeryturze powinien znów się edukować. Jednak korzyści związane z kształceniem przez całe życie przeważają nad mankamentami.
Jakie Uniwersytety Trzeciego Wieku? Przecież mamy XXI wiek... Skąd to się wzięło?

Nie do końca najnowszy wymysł

Wbrew powszechnym opiniom, Uniwersytety Trzeciego Wieku nie są nowym pomysłem. Pierwsze tego rodzaju instytucje powstawały w Europie Zachodniej już ponad 40 lat temu. Co ciekawe Polska była trzecim krajem na świecie (po Francji i Belgii), w którym idea Uniwersytetów Trzeciego Wieku była krzewiona – pierwsza taka instytucja powstała już w 1975 roku. Prawdziwa ekspansja tego rodzaju instytucji miała miejsce w Polsce w latach 90’, niemniej ogromnym, a wręcz rosnącym zainteresowaniem cieszą się po dziś dzień.
Pomysł UTW stanowi odpowiedź na zjawisko starzenia się społeczeństwa, czyli wzrostu liczby osób w wieku poprodukcyjnym w stosunku do osób młodszych, przy jednoczesnym marginalizowaniu tych osób czy wręcz ich wykluczeniu.
Powołanie rozmaitych instytucji o charakterze UTW, miało umożliwić zaspokojenie potrzeb współczesnych Seniorów – w tym możliwości realizacji młodzieńczych marzeń, uzupełnienia braków w wiedzy, powstałych na wcześniejszych etapach edukacji, jak też związanych z dynamicznym postępem technicznym, czy naturalnej u każdego człowieka, potrzeby poznawania świata. Ważnym elementem jest też motywacja do dalszego działania oraz możliwość nawiązywania i podtrzymywania więzi towarzyskich.
 
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]