Aktualności wróć do listy
02.04.2024

A może tak lampki solarne do ogrodu?

Coraz bliżej sezon wiosenno-letnio-jesienny, kiedy to więcej czasu spędzamy na balkonie, działce lub w ogrodzie. No dobrze – wypadałoby jakoś doświetlić nasze małe królestwo, by cieszyć się nim też po zmroku. A może sięgnąć po bardzo modne lampki solarne?
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju lampy solarne – które coraz chętniej umieszczamy w naszych ogrodach. Niewątpliwie część z nich prezentuje się bardzo dekoracyjnie.
Wśród głównych atutów lampek solarnych wymienić należy przede wszystkim ich samowystarczalność – nie wymagają żadnego dodatkowego źródła zasilania (kable, podłączenie do prądu, czy baterie), gdyż same ładują się energią słoneczną. Z jednej strony więc pozwalają nam zaoszczędzić nieco prądu (ulga dla portfela oraz dla środowiska), z drugiej strony są bardzo łatwe w instalacji – przecież w przypadku oświetlenia ogrodowego (czy nawet na balkonie) największym problemem jest podłączenie lamp do prądu. (ciągnięcie kabli, instalacja odpowiednia na zewnątrz). Ich zaletą jest też niewielki ciężar – przez co są łatwe w transporcie czy przechowywaniu.
Niestety lampy solarne mają też liczne mankamenty. Te najtańsze oraz w średnich cenach po prostu bardzo słabo świecą – stanowiąc jedynie dekorację ogrodu, ewentualnie wytyczając ścieżkę, niestety nie oświetlą porządnie naszego podjazdu, itp. (np. dla bezpieczeństwa). Po drugie lampy solarne, jak sama nazwa wskazuje, ładują się na słońcu – tym samym musimy instalować je w miejscach nasłonecznionych (nie sprawdzą się w zacienionych ogrodach, na tarasach z ekspozycją północną) czy zakątkach ogrodu utrzymanych w stylu ogrodu angielskiego – po prostu w ogóle się nie załadują. Słabo, albo w ogóle nie ładują się w dni pochmurne, a w dni deszczowe już na pewno w ogóle. O ile latem, gdy dzień jest długi, czas ładowania w stosunku do świecenia pozwala (przy dobrej pogodzie), świecić lampkom przez całą noc, niestety już jesienią czy wczesną wiosną (o zimie nie wspominając), włączają się już późnym popołudniem i świecą bardzo krótko – godzinę, czy dwie… Niestety (przynajmniej lampki tańsze i te średniej klasy) są wyjątkowo awaryjne – choć przeznaczone na dwór, niestety nie są do końca hermetyczne, przez co wilgoć przedostaje się do środka, powodując szybką korozję instalacji elektrycznej, wszelkie ruchome elementy (np. odchylane panele słoneczne) są wyjątkowo delikatne i podatne na uszkodzenia (nawet podczas wbijania lampy do ziemi w naszym ogrodzie), a ich akumulatory zdecydowanie nie są mrozoodporne – tym samym (nawet, jeśli przebolejemy krótki czas świecenia), właściwie nie możemy pozostawiać ich w ogrodzie na zimę…
Duża awaryjność lampek solarnych wiąże się z kolei z ich pozornym ekologicznym charakterem – niby są samowystarczalne, niemniej z uwagi na krótką żywotność bardzo szybko trafiają na śmietnik, tworząc góry elektrośmieci. Nie wspominając już o kosztach – przecież nawet najtańsze lampki, to koszt od kilku, do kilkunastu złotych za sztukę, a by choć troszkę oświetlić ogród, potrzeba ich naprawdę sporo…
Chyba jedynym wyjątkiem – przynajmniej z naszego prywatnego doświadczenia – są lampy solarne z czujnikiem ruchu. Z uwagi na swój charakter (reagując na ruch świecą przez kilkanaście sekund), świecą o wiele jaśniej niż małe dekoracyjne lampki, mają stosunkowo duże panele solarne (i solidniejsze akumulatory), dzięki czemu są wydajniejsze. Lampy takie przeważnie mają formę reflektorów do podwieszenia na ścianie budynku, dlatego też są troszkę mniej narażone na warunki atmosferyczne, przez co mają szanse przetrwać o wiele dłużej (nawet kilka lat), jednocześnie stanowiąc nie tylko dekoracyjną, ale też funkcjonalną rolę.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]