Aktualności wróć do listy
20.04.2018

By dziecko troszczyło się o dobro Ziemi

Ekologia. Dla wielu nudny i męczący temat kojarzący się głównie z dosyć malowniczymi akcjami ekologów, protestami, itp. Ale czy tylko? Oczywiście, że nie. To bardzo istotny temat, którego niestety nie możemy bagatelizować. To budowanie odpowiednich postaw u nas, ale przede wszystkim u naszych dzieci.
W dwóch ostatnich artykułach sporo uwagi poświęciliśmy uczeniu naszych dzieci prawidłowych postaw proekologicznych, czyli ujmując prościej – dbałości o środowisko naturalne. Oto kolejna garść naszych wskazówek.
  • Ucz dziecko od małego segregowania śmieci – nawet, gdy w Twoim niewielkim mieszkaniu pełna segregacja śmieci jest bardzo utrudniona (kosz na śmieci z kilkoma komorami nie mieści się w mikroskopijnej kuchni), czy wręcz niemożliwa, z pewnością wyrzucanie szklanych słoików i butelek, plastikowych butli i pojemników czy sterty starych gazet do przeznaczonych do tego pojemników nie jest przecież żadnym problemem. Pamiętaj choć o wyrzucaniu zużytych baterii do odpowiednich pojemników (często w sklepach), jak też odpowiedniej utylizacji odpadów elektronicznych.
  • Reaguj od razu – jeśli widzisz, że Twoje dziecko w jakiś sposób działa przeciwko środowisku (np. wyrzucając śmieci w miejscu nieprzeznaczonym), upominaj dziecko od razu, tłumacz mu co robi źle oraz że to zachowanie niedopuszczalne.
  • Reaguj na nieodpowiednie zachowania także u innych, a jeśli już nie masz takiej możliwości, niech choć staną się pretekstem do rozmowy z dzieckiem i przypomnienia mu zasad dbałości o środowisko.
  • Ucz dzieci racjonalnego gospodarowania wodą, prądem, oszczędzania wszelkiej energii. Jeśli macie ogródek czy domek, możecie np. zbierać deszczówkę do podlewania ogródka. Pamiętaj, że w tym przypadku korzyść jest podwójna – ochrona środowiska oraz oszczędność dla Waszego rodzinnego portfela.
  • Przeprowadzajcie wspólnie proste eksperymenty – np. niech Twoje dziecko podstawi pod cieknący kran jakieś naczynie na kilka minut, a następnie sprawdzi, ile zebrało się nim wody. Zachęć je do podliczenia, ile wody zostanie zmarnowanej, gdy kran będzie niedokręcony np. przez 2 godziny.
  • Przypominaj dziecku o całkowitym zakazie podpalania traw, łąk itp. to z jednej strony śmiertelne zagrożenie dla wielu osób, niszczenie mienia, ale też za każdym razem ogromna katastrofa ekologiczna i zawsze śmierć wielu organizmów – roślin, zwierząt…
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]