Aktualności wróć do listy
20.04.2018

By dziecko troszczyło się o dobro Ziemi

Ekologia. Dla wielu nudny i męczący temat kojarzący się głównie z dosyć malowniczymi akcjami ekologów, protestami, itp. Ale czy tylko? Oczywiście, że nie. To bardzo istotny temat, którego niestety nie możemy bagatelizować. To budowanie odpowiednich postaw u nas, ale przede wszystkim u naszych dzieci.
W dwóch ostatnich artykułach sporo uwagi poświęciliśmy uczeniu naszych dzieci prawidłowych postaw proekologicznych, czyli ujmując prościej – dbałości o środowisko naturalne. Oto kolejna garść naszych wskazówek.
  • Ucz dziecko od małego segregowania śmieci – nawet, gdy w Twoim niewielkim mieszkaniu pełna segregacja śmieci jest bardzo utrudniona (kosz na śmieci z kilkoma komorami nie mieści się w mikroskopijnej kuchni), czy wręcz niemożliwa, z pewnością wyrzucanie szklanych słoików i butelek, plastikowych butli i pojemników czy sterty starych gazet do przeznaczonych do tego pojemników nie jest przecież żadnym problemem. Pamiętaj choć o wyrzucaniu zużytych baterii do odpowiednich pojemników (często w sklepach), jak też odpowiedniej utylizacji odpadów elektronicznych.
  • Reaguj od razu – jeśli widzisz, że Twoje dziecko w jakiś sposób działa przeciwko środowisku (np. wyrzucając śmieci w miejscu nieprzeznaczonym), upominaj dziecko od razu, tłumacz mu co robi źle oraz że to zachowanie niedopuszczalne.
  • Reaguj na nieodpowiednie zachowania także u innych, a jeśli już nie masz takiej możliwości, niech choć staną się pretekstem do rozmowy z dzieckiem i przypomnienia mu zasad dbałości o środowisko.
  • Ucz dzieci racjonalnego gospodarowania wodą, prądem, oszczędzania wszelkiej energii. Jeśli macie ogródek czy domek, możecie np. zbierać deszczówkę do podlewania ogródka. Pamiętaj, że w tym przypadku korzyść jest podwójna – ochrona środowiska oraz oszczędność dla Waszego rodzinnego portfela.
  • Przeprowadzajcie wspólnie proste eksperymenty – np. niech Twoje dziecko podstawi pod cieknący kran jakieś naczynie na kilka minut, a następnie sprawdzi, ile zebrało się nim wody. Zachęć je do podliczenia, ile wody zostanie zmarnowanej, gdy kran będzie niedokręcony np. przez 2 godziny.
  • Przypominaj dziecku o całkowitym zakazie podpalania traw, łąk itp. to z jednej strony śmiertelne zagrożenie dla wielu osób, niszczenie mienia, ale też za każdym razem ogromna katastrofa ekologiczna i zawsze śmierć wielu organizmów – roślin, zwierząt…
Kto ma Urodziny w kwietniu?
Kto ma Urodziny w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
5.
StachSłona łza
6.
Darek NowickiŻółte tulipany
7.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
8.
A to myŻycia rejs
9.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
10.
Teresa WernerCzas na szczęście
11.
WeronikaWięc jeszcze raz
12.
Tim FabianMój Aniele
13.
Jacek SilskiDawno nie ma nas
14.
Karol Hadrych i Adam ChrolaMuzyczko graj
15.
Bożena i Mirek SzołtysekDo Ciebie Świat należy

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w parku cz.2 [głosujemy raz na dobę]