Aktualności wróć do listy
02.01.2024

Jak to jest z tymi świecami?

Jesień, zima, w tym okres świąteczny, ale też choćby czas Walentynek (które już za kilka tygodni), to czas kiedy coraz częściej sięgamy po świece. Cóż – wydawałoby się, że to świetny wybór dla naszego zdrowia, jak też środowiska – czy aby na pewno?
Świece – jedni je kochają, u innych budzą awersję… Tak czy owak coraz częściej mamy zwyczaj, szczególnie w długie, jesienne i zimowe wieczory, w scenerii świątecznie przystrojonego domu, w ramach romantycznej kolacji, czy np. relaksującej kąpieli, korzystać właśnie ze świec. Ostatnio jednak nie ogranicza się to do jednej czy dwóch tradycyjnych wąskich świec w świeczniku, ale sięgamy chętnie po pokaźnych rozmiarów świece w słojach czy innych naczyniach, oczywiście intensywnie barwione i zapachowe… I tu pojawia się kilka pułapek. Po pierwsze – nie będzie to odkrywcze – jakość świec zależy od ich ceny. Im tańsze, z tym gorszych materiałów są wykonane – paląc się, wydzielają wiele substancji, które nie są obojętne dla nas i środowiska (świece parafinowe, wytwarzanej z pochodnych ropy naftowej, czyli 90% używanych przez nas świec, paląc się wydziela m.in. benzen). Rekordowo złej jakości są znicze, które palimy na grobach, ale wiele domowych świec ma niewiele lepszą jakość.
W domach stawiamy często na świece zapachowe (lub modne też kadzidełka). Oczywiście w ich przypadku pali się nie tylko parafina, ale też dodane aromaty (oczywiście syntetyczne), barwniki, jak też knot (teoretycznie bawełniany – ale nie zawsze, czasami zawierający nawet metale ciężkie lub inne składniki).
Świece takie paląc się, mogą powodować bóle głowy, duszności, kaszel, generalnie objawy lekkiego podtrucia. Warto wspomnieć też o negatywnym oddziaływaniu na środowisko (zanieczyszczenie powietrza substancjami toksycznymi, produkcja dwutlenku węgla – owszem, jedną świecą nie spowodujemy katastrofy, ale ich użytkowanie ostatni stało się naprawdę masowe). Same aromaty w świecach są czasami tak intensywne, że świece nawet nie paląc się mogą wywoływać u nas lekkie mdłości i dyskomfort. Pamiętajmy też, że świece trzeba wyprodukować – i tu znów następuje spore zużycie energii i substancji chemicznych (w tym barwników i aromatów…). Tak więc – niby zwykła świeca, jednak wcale nie taka zdrowa i obojętna dla środowiska.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]