Aktualności wróć do listy
12.06.2018

Nadeszły upały – pamiętaj o zwierzętach

W tym roku pogoda postanowiła zaszaleć. Po dwóch raczej chłodnawych i wilgotnych sezonach możemy poczuć się jak w Afryce.
O ile sucha słoneczna pogoda dla wielu z nas stanowi właściwie spełnienie najskrytszych marzeń (choć wielu z nas jest nieco zbyt ciepło lub mamy problemy z powodu alergii) nieco mniej entuzjastycznie aurę tę przyjmują zwierzęta. Powiedzmy wprost – dla wielu z nich pogoda jest śmiertelnym zagrożeniem.
Zwierzęta domowe
Choć w telewizji, radiu, prasie i na portalach internetowych roi się od apeli o rozsądek i pamiętanie o naszych zwierzach w te upalne dni, niestety wielu z nas wychodzi z założenia, że ma w domu małego cyborga, który doskonale znosi temperatury w przedziale od -50 do +60 st. C. Otóż nie.
O czym należy bezwzględnie pamiętać?
  • Nigdy nie zamykajmy zwierząt w rozgrzanym samochodzie – o tym słyszymy codziennie i niestety codziennie zdarzają się wypadki, w których zwierzaki pozostawiamy w rozgrzanym samochodzie, w przypadku większych sadystów na domiar złego w bagażniku. Psy, koty i inne małe domowe ssaki, ptaki itp. mają inny system termoregulacji niż my. Dla nas samych siedzenie w nawet w gorącym pomieszczeniu, biurze czy nawet kościele prowadzi do zasłabnięcia lub jego krawędzi. Ale my mamy jeszcze jakieś pole manewru i w dodatku się pocimy. Zwierzak w rozgrzanym aucie nie ma gdzie się ruszyć, sam nie otworzy sobie okna (co w rozgrzanym aucie i tak nic nie da), nie schłodzi się potem. Jeśli wiemy, że nie możemy gdzieś wejść ze zwierzakiem, nie bierzmy go z sobą lub wybierzmy się z osobą towarzyszącą, która np. poczeka z pieskiem czy kotem np. w cieniu przed budynkiem.
  • Pamiętajmy o zapewnieniu zwierzakom stałego dostępu do wody – wielu z nas w taki upał już kilka minut po wyjściu z domu musi się napić wody lub choć przepłukać usta. A co ma zrobić zwierzak, który ma inny system termoregulacji? Wybierając się w podróż czy nawet na spacer z naszym pupilem nie zapomnijmy by wziąć ze sobą choć trochę wody w butelce i jakieś naczynie (choćby jednorazową miskę, w przypadku małego zwierzaka nawet szeroki kubek czy wielką nakrętkę np. z masła orzechowego) i pozwólmy mu od czasu do czasu napić się.
Kto świętuje w listopadzie?
Kto świętuje w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiOna i ja
2.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
3.
Tim FabianMój Aniele
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
6.
Mona LisaSilna jak lew
7.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
8.
WeronikaTotalny luz
9.
Darek NowickiŻółte tulipany
10.
FrejeLetni czas
11.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
12.
Kasia PiowczykKolory
13.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
14.
Joanna Wojtaszewska i Kamil R. KarolczukDziołszko
15.
Brygida i Robert ŁukowskiPowiedz Beybe