Aktualności wróć do listy
02.03.2021

Niby łatwiej, ale znów jakoś inaczej…

Inwestycja w energooszczędne sprzęty czy żarówki, to ulga dla środowiska i (przynajmniej długofalowo) dla naszego portfela. Podczas nabywania nowych sprzętów jednym z problemów jest niewątpliwie rozpoznanie klasy energetycznej sprzętu…
Na przestrzeni lat pewnie wielu z nas przyzwyczaiło się do faktu, że „energooszczędność” jest pojęciem względnym – sprzęt, który jeszcze pół roku temu był na szczycie piramidy najbardziej energooszczędnych, po kilku miesiącach zostaje wyprzedzony przez najnowszy, jeszcze bardziej energooszczędny model – zakładając, iż interesują nas przede wszystkim najbardziej oszczędne sprzęty, sprawa była prosta – wybieraliśmy sprzęt klasy „A” z dorzuconymi plusami. Im więcej plusów, tym lepiej (w rekordowych sytuacjach właściwie przestawały mieścić się na etykiecie). Nieco niżej robiło się bardziej czytelnie – bo pojawiały się kolejne litery alfabetu, ale już bez dodatkowych „znaczków” – im dalsza litera alfabetu, tym sprzęt bardziej pożerał energię (przy okazji znacznie bardziej obciążając naszą domową instalację).
Ponieważ plusików pojawiało się nieco za wiele, od marca wprowadzono nową tabelę oznaczeń – w której „A” oznacza najbardziej energooszczędny sprzęt, a kolejne litery odpowiadają kolejne poziomy – już bez dodatkowych znaczków, tym samym dawne „A+++” to obecnie „C”. System jest czytelniejszy, problem w tym – że wielu z nas pamięta ze starych tabel, że np. C czy D oznaczały sprzęty, które do zasilania potrzebowały niemal prywatnej elektrowni, a obecnie oznaczają jak najbardziej akceptowalny sprzęt.
Na nowych etykietach sprzętów elektrycznych obecnie muszą pojawiać się też informacje o np. poziomie hałasu urządzenia (analogicznie jak zużycie energii – A – sprzęt cichy, kolejne litery – coraz głośniejszy), itp. – zależnie od rodzaju urządzenia.
Powyżej grafika zaczerpnięta ze strony Urzędu Regulacji Energetyki - po lewej widzimy etykietę w starej wersji, po prawej - w aktualnej, nowej. Jak widać, poza zmianami dotyczącymi nazewnictwa klasy energetycznej, różnice raczej są niewielkie.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]