Aktualności wróć do listy
11.09.2016

O segregacji śmieci słów kilka…

Od kilku lat zgodnie z ustawą deklarujemy się w kwestii, czy podejmujemy się segregacji naszych śmieci, czy też nie. Jeśli decydujemy się na segregację, opłata za wywóz odpadów jest mniejsza, a w dodatku przyczyniamy się do ochrony naszej planety. Problem w tym, że wielu z nas nie jest przekonany o sensowności takich działań.
Po co segregować śmieci
Ponad 60% odpadów z naszych gospodarstw domowych zdatnych jest do odzysku. Prawie zawsze wykorzystanie surowców wtórnych jest mniej kosztowne i w mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko niż wytwarzanie zupełnie nowych produktów. Recykling obniża zużycie materiałów, energii i wody.
Od czego zacząć
Generalnie segregację naszych domowych odpadów zaczynamy od oddzielenia tego, co potencjalnie zdatne jest do recyklingu od pozostałych odpadów – najprościej dzielimy je na odpady suche oraz mokre. Suche, to te zdatne do recyklingu (papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło – no, może poza kilkunastoma wyjątkami), pozostałe – nie nadają się do dalszego przetworzenia (chodzi głównie o odpady spożywcze). O ile segregacja na tym etapie raczej nie budzi wątpliwości, to bardziej skomplikowana jest już kwestia segregacji poszczególnych surowców wtórnych.
Wskazówką dla nas mogą być informacje zamieszczone na opakowaniach – ikonki oznaczające opakowania zwrotne, itp.
Wątpliwości biorą się stąd, iż część gmin udostępnia jedynie pojemniki na odpad nie nadające się do odzyskania oraz drugi na surowce wtórne (czyli plastik, papier, metal i szkło wędrują tam razem), większość gmin natomiast udostępnia pojemniki na poszczególne typy odpadów (choć często zamiast 4 pojawiają się 3). Tym, co powinno znaleźć się w poszczególnych pojemnikach, zajmiemy się dokładniej w kolejnym artykule.
Pamiętajmy jednak, że oprócz 4 grup surowców zdatnych do recyklingu, które powinniśmy wrzucać do odrębnych pojemników, są jeszcze odpady, które pod żadnym pozorem nie mogą wylądować wraz z resztą śmieci. Generalnie są one bardzo niebezpieczne dla środowiska – stanowią właściwie bombę, która w każdej chwili może wybuchnąć. Do grupy tej zaliczyć należy:
  • Zużyty sprzęt RTV i AGD (oraz drobną elektronikę)
  • Baterie, akumulatory
  • Świetlówki jarzeniowe i kompaktowe
  • Żarówki, lampki choinkowe
  • Lekarstwa, strzykawki
  • Termometry (elektroniczne oraz tradycyjne)
  • Resztki substancji toksycznych (np. żrących)
  • Płyty CD, kasety magnetofonowe i video
  • Tusze do drukarek i tonery
  • Odpady wielkogabarytowe (typu meble, artykuły budowlane).
Szeroko rozumiane sprzęty elektroniczne powinny być oddawane w specjalnych punktach (w przypadku zakupu nowych sprzedawca ma obowiązek umożliwić nam oddanie zużytego sprzętu). Kilka razy do roku organizowane są też w różnych dzielnicach zbiórki zużytych sprzętów. Baterie i akumulatorki też możemy wyrzucać jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach (często np. w centrach handlowych). Akumulatory samochodowe możemy oddać natomiast sprzedawcy przy zakupie nowego. Świetlówki różnego typu też możemy wyrzucać jedynie w przeznaczonych do tego celu punktach. Odpady wielkogabarytowe oraz budowlane powinny być odbierane w wyznaczonych terminach (w przypadku domów wielorodzinnych około 2 razy w miesiącu, w jednorodzinnych raz na kwartał), jak też na nasze specjalne zamówienie. Lekarstwa powinniśmy oddawać w aptece (stoją tam wyznaczone pojemniki). Większość wymienionych wyżej odpadów możemy oddawać w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]