Aktualności wróć do listy
13.10.2016

Oszczędzamy prąd

Jedna lampa, druga lampa, ładowarki, radio, telewizor, komputer, router, lodówka, czajnik bezprzewodowy i kilkanaście innych urządzeń – a wszystko to podłączone nieustannie do naszych gniazdek i nieustannie zużywające prąd. Niby drobiazgi, ale gdy w skrzynce znajdujemy rachunek, to jakoś już nie jest drobiazg.
Nieoszczędzanie prądu a sytuacja ogólna
Warto zauważyć, że każdy niepotrzebnie pobierający prąd sprzęt, przyczynia się do zanieczyszczenia atmosfery gazami cieplarnianymi. Kolejna kwestia to przestarzała infrastruktura elektryczna w naszym kraju – pewnie już wielu z nas słyszało, że w niedługiej perspektywie grożą nam przymusowe przerwy w dostawie energii elektrycznej, gdyż sieć elektryczna nie wytrzymuje już obciążenia. Każdy z nas dorzuca do tej sytuacji swoją mini cegiełkę.
Jakie są jeszcze korzyści z oszczędzania prądu
Poza wkładem o dbanie o nasze środowisko, dobrym przykładem dla innych – zwłaszcza najmłodszego pokolenia, oszczędzanie energii elektrycznej może być dla nas źródłem wymiernych korzyści finansowych. Chyba miło byłoby w końcu ujrzeć niższą kwotę na rachunku?
Jak zmniejszyć swoje rachunki za prąd?
Podobnie jak w przypadku innych drobnych oszczędności, oszczędzanie energii elektrycznej nie musi wymagać od nas specjalnego wysiłku czy wyrzeczeń. Oto kilka wskazówek:
  • Wychodząc z pomieszczenia zawsze wyłączaj za sobą światło (łazienki to też dotyczy) – niestety większość z nas ma tendencję do zapominania o tym drobiazgu, a przecież po co światło ma się cały czas świecić? Nie dość, że zużywamy sam prąd, to jeszcze żarówkę, lampę, a w przypadku klasycznej żarówki podgrzewamy pomieszczenie.
  • W miarę możliwości używaj żarówek energooszczędnych – właściwie w ostatnich latach wymogły to na nas unijne dyrektywy, a w ślad za nimi dostępność towarów w sklepach (tradycyjnych żarówek jest coraz mniej). Wybór żarówek energooszczędnych jest coraz większy (od żarówek halogenowych, poprzez klasyczne żarówki energooszczędne, aż po ledowe). Zużywają one kilka, a nawet kilkanaście raz  mniej prądu niż żarówki klasyczne, aczkolwiek są droższe.
  • Zadbaj o szczelność drzwi, okien i termoizolację domu – wiąże się to z kosztami, ale pozwoli zaoszczędzić spore ilości energii na ogrzewanie Twojego domu. Jeśli masz starsze, mniej szczelne drzwi i okna, a na razie nie masz możliwości ich wymiany uszczelnij je, jak też skorzystaj z tradycyjnych, ostatnio nieco zapomnianych już zasłon.
  • Korzystaj z oszczędnościowego trybu pracy komputera – ustaw przejście w stan czuwania na stosunkowo krótki czas, dzięki czemu, gdy odejdziesz od sprzętu na dłuższą chwilę, automatycznie przejdzie do pracy w znacznie bardziej oszczędnościowym trybie.
  • Nie zostawiaj na noc w trybie włączonym lub czuwania urządzeń elektronicznych typu telewizor, radioodtwarzacz, komputer – w trybie czuwania urządzenia te również pobierają prąd. Oczywiście nie przesadź w drugą stronę (jeśli w którymś z nich masz nastawione budzenie lub posiada wbudowany zegar z którego korzystasz albo jest to urządzenie typu nagrywarka DVD, nie możesz wyłączyć go całkowicie). Ale w przypadku większości sprzętów możesz sobie na to pozwolić. Do grupy urządzeń, które śmiało możesz odłączyć na noc lub na czas kilkugodzinnej nieobecności w domu należą też router i modem (przy okazji, resetując je, zmniejszymy ryzyko włamania do naszych sprzętów).
  • Wyłączaj z gniazdka urządzenia których nie używasz – chodzi głównie o wszelkiego rodzaju ładowarki (do telefonu, tableta, odtwarzaczy, czy zasilacza do laptopa), gdy nie jest podłączone do nich żadne urządzenie (one cały czas pobierają prąd). Dotyczy to też urządzeń typu odtwarzacze DVD, pralki, itp. Należy jednak zachować ostrożność we wszystkich urządzeniach, które posiadają pamięć i wbudowany zegar (podtrzymanie ich pamięci z reguły jest bardzo krótkie – więc odłączenie zasilania przyniesie więcej strat niż korzyści).
Aha – pochłonięty szałem oszczędzania energii, lepiej nie wyłączaj przed wyjazdem lub na noc lodówki – nie będzie to ani ekologiczne ani oszczędnościowe wyjście.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]