Aktualności wróć do listy
25.10.2016

Oszczędzamy wodę (i pieniądze)

Wody zdatnej do picia jest na Ziemi coraz mniej. Globalne ocieplenie klimatu (o ile wierzymy w tę teorię) zwiększa niedobory wody – faktem jest, że nawet w krajach Europy Północnej, słynących z dużych opadów atmosferycznych roczne opady deszczu są średnio znacznie mniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Ogólne coraz większe zanieczyszczenie wód też nie przyczynia się do wzrostu ogólnych zasobów.
My również dokładamy swoją cegiełkę do stanu zasobów wody na świecie – niestety często ją marnotrawiąc (i przy okazji niepotrzebnie płacąc za nią wyższe rachunki).
Jak oszczędzać wodę?
Przecież to banalne, każdy to wie, można od razu wymienić sto sposobów… W tym momencie większość z nas zaczyna się zastanawiać i… okazuje się, że nie do końca umiemy wymienić te od dzieciństwa wpajane nam sposoby. Przypomnijmy więc kilka prostych sposobów, które pomogą nam zmniejszyć rachunki, nieco ochronić światowe zasoby wody, a przy okazji nie będą dla nas obciążeniem.
  • Zużywaj rozsądne ilości wody do spłukiwania toalety – w miarę możliwości zainstaluj spłuczkę, w której można regulować ilość spłukiwanej wody (nie zawsze od razu trzeba spłukiwać 15 litrów).
  • Pilnuj szczelności Twoich kranów i spłuczki – woda z nich niby ledwie kapie, ale w ciągu doby uzbiera się jej sporo. Pamiętaj, że przy stanie rur w naszych instalacjach, kapiąca woda często sprzyja osadzaniu się kamienia i rdzawych plam, które bardzo trudno usunąć, na powierzchni umywalek, wanien i toalet.
  • Nigdy nie pozostawiaj niepotrzebnie odkręconego kranu – to minimum 9 litrów wody na minutę. Dotyczy to m.in. mycia zębów.
  • Ogranicz kąpiele w wannie na rzecz krótkiego prysznica (dodatkowa, nawet 2-krotna oszczędność pojawia się, gdy zakręcimy prysznic podczas mydlenia ciała czy włosów). Jeśli już kąpiesz się w wannie, nie napełniaj je po same brzegi. Pilnuj też, by woda, którą nalewasz miała odpowiednią temperaturę (często nalewamy najpierw zbyt gorącej wody, więc wychodzimy na chwilkę z łazienki, by nieco przestygła, ale chwilka się przedłuża i woda robi się lodowata, więc trzeba ją wylać i nalać nowej).
  • Nie nalewaj zbyt dużo wody do czajnika – wystarczy przegotować tyle, ile w danym momencie potrzebujemy (każde kolejne przegotowanie, to wyparowanie dużej ilości wody, poza tym marnotrawstwo innych mediów).
  • Jeśli posiadasz ogród, to zbieraj do beczki deszczówkę, którą możesz wykorzystać np. do podlewania ogrodu.
  • Wodę po kąpieli (o ile nie wlałeś do wanny bardzo dużej ilości detergentów) można też wykorzystać do podlewania roślin.
  • Samochód myj wodą w wiadrze, unikaj używania węża – który zużywa znacznie więcej wody. Zwracaj też uwagę na miejsce, w którym myjesz samochód, tak by nie zanieczyścić wody np. w pobliskim zbiorniku wodnym bądź studni.
  • Włączaj pralkę lub zmywarkę, gdy jest dosyć pełna – włączanie urządzenia z 1-2 rzeczami w środku to czyste marnotrawstwo wody i detergentów.
  • Zmywaj naczynia w zlewozmywaku czy misce, raczej nie pod bieżącą wodą – choć w przypadku, gdy są bardzo zabrudzone, ekonomiczniejszym rozwiązaniem jednak będzie woda bieżąca, a nie kilkukrotna wymiana wody.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]