Aktualności wróć do listy
23.01.2024

Uhu-ha, nasza zima zła…

Zima w pełni – na przekór ociepleniu czy zmianom klimatu, w tym roku postanowiła być w Polsce zimna (może nie rekordowo, ale na tyle, by wielu z nas utrudnić życie) i ze śniegiem (w ilościach niewielkich, za to skutecznie paraliżujących komunikację). A jak to wszystko przekłada się na ekologię?
Jak już ostatnio wspomnieliśmy, z jednej strony mróz i śnieg, występujący zgodnie z prawidłami klimatu, jest jak najbardziej wskazany – choćby z uwagi na poprawę poziomu wód gruntowych. Z drugiej strony – już na skutek działalności człowieka – zima wyjątkowo obciąża środowisko naturalne.
Ostatnio skupiliśmy się na (delikatnie mówiąc nadużywanej) soli drogowej i jej licznych negatywnych, wręcz tragicznych skutkach dla środowiska. Na tym jednak nie koniec – zima (zwłaszcza przy temperaturach poniżej zera), to konieczność intensywnego ogrzewania naszych domów i mieszkań, co w praktyce właściwie jest równoznaczne z pojawieniem się smogu, który zwłaszcza w Polsce jest ogromnym problem. Teoretycznie z roku na rok – z uwagi na programy wymuszające wymianę domowych pieców – sytuacja się poprawia. Nie znaczy to jednak, że wciąż część z nas nie korzysta z przestarzałych, obciążających środowisko pieców (niezależnie od przepisów), a część wciąż pali w piecach substancjami, które zdecydowanie nie powinny się tam znaleźć – w efekcie do powietrza emitowane są w ilościach masowych związki chemiczne oraz pyły, które nigdy nie powinny tam się znaleźć. Tak czy inaczej, nawet jeśli mieszkamy w domach czy blokach, w których ciepło dociera z sieci ciepłowniczej, elektrociepłownie też muszą pracować podczas mrozów na ponad 100% swojej normy, pomimo filtrów również emitując spore ilości spalin do atmosfery – mając swój wkład w powstawanie smogu. Oczywiście, jeśli ogrzewamy nasze domy prądem czy gazem, tak czy inaczej zużycie energii zimą gwałtownie wzrasta, przekładając się na emisję…
Inna sprawa, że właściwie jest to sytuacja bez wyjścia. Bo ostatecznie nawet, gdybyśmy postawili (czy to w domowej, czy bardziej przemysłowej skali) na energię solarną, to delikatnie mówiąc raczej nie nacieszylibyśmy się w ostatnich miesiącach nadmiarem prądu z tegoż źródła – bo po pierwsze, przez ostatnie dwa miesiące słońce widziało niewielu z nas (tym samym raczej wydajność paneli solarnych jest dosyć anemiczna), ponadto wiele z tych paneli jest po prostu przysypana śniegiem… Wiatraków na prywatny użytek raczej nie mamy, niemniej nawet te w skali przemysłowej raczej też nie pracują na pełnych obrotach – bo pogoda generalnie jest od dłuższego czasu bezwietrzna. Ale to tak na marginesie.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]