Aktualności wróć do listy
09.07.2019

Upał, słońce i nasze zwierzaki

Lato w pełni, upałów w tym roku też nam nie brak. Dla większości z nas to prawdziwy raj na ziemi, choć znajdzie się i spora grupa osób, które czują się z lekka przemęczone. Skoro my się tak męczymy – jak muszą czuć się nasze zwierzęta?
Większość z nas przyzna, że bardzo lubi zwierzęta. To miłe – ale czy przekłada się to na coś w rzeczywistości? W jaki sposób troszczymy się o naszych ulubieńców podczas skrajnych warunków atmosferycznych? Pamiętajmy, że zwierzęta tak samio jak my mogą doznać udaru cieplnego.
  • Dobrym pomysłem jest zapewnienie naszym psom (zwłaszcza przebywającym sporo na dworze) dostępu do większego pojemnika z wodą, w którym będą mogły się schłodzić się – może to być mini plastikowy basenik, czy po prostu większa, w miarę płytka miska, plastikowy pojemnik po czymś, itp.
  • W upały pamiętajmy też o dzikich zwierzętach – głównie ptakach – przygotujmy dla nich w naszych ogrodach poidełka z wodą (to mogą być zwykłe plastikowe pojemniki po żywności czy też np. obcięte butelki po wodach mineralnych).
  • Upały są dotkliwe dla wszystkich zwierząt – również małych ssaków czy ptaków – nie stawiajmy ich klatek w miejscach nasłonecznionych (typu parapet, balkon), zadbajmy o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym przebywają no i oczywiście stały dostęp do wody (dobrym pomysłem na lato będzie instalacja dodatkowych naczyń z wodą – pamiętajmy, że zwierzaki więcej piją, ale woda też błyskawicznie paruje).
  • Dobrym pomysłem – zwłaszcza dla małych psów (ale nie tylko) jest robienie im wilgotnych kompresów (np. z mokrego ręcznika). Oczywiście w obecnej chwili dostępne są też specjalne chłodzące ubranka przewidziane na tak skrajne temperatury.
  • Absolutnie nie pozostawiajmy uwiązanych zwierząt w miejscach nasłonecznionych bez dostępu do choć małego kawałka cienia (jakiś daszek, budka) oraz do wody – to po prostu zabójstwo.
  • Oczywiście nie zapominajmy też o zwierzętach gospodarskich, czy np. koniach. Podobnie jak wszystkie inne, muszą mieć zapewniony bezwzględnie dostęp do wody, cienia. A przypadku koni oczywiście chyba nie musimy przypominać, że nie możemy ich w upały przeciążać – jeśli nie przemawiają do nas względy humanitarne i ekologia, popatrzmy na to ekonomicznie – z martwego konia nie będziemy mieć pożytku. Oczywiście dotyczy to również innych zwierząt z naszych gospodarstw.
 
 
Kto świętuje w październiku?
Kto świętuje w październiku?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
3.
Damian HoleckiOna i ja
4.
Ewa CzajkaJedna chwila z Tobą
5.
Damian Holecki i WeronikaChcę
6.
StachSłona łza
7.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
8.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
9.
Darek NowickiŻółte tulipany
10.
A To MyTo tylko miłość
11.
Danuta WiśniewskaCenne słowa trzy
12.
Teresa WernerCzas na szczęście
13.
Paweł GołeckiGłowa do góry
14.
Piotr FeszterSłońce i Ty
15.
Proskauer EchoMieć przyjaciela prawdziwego

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w jesiennych klimatach [głosujemy raz na dobę]