Aktualności wróć do listy
09.07.2019

Upał, słońce i nasze zwierzaki

Lato w pełni, upałów w tym roku też nam nie brak. Dla większości z nas to prawdziwy raj na ziemi, choć znajdzie się i spora grupa osób, które czują się z lekka przemęczone. Skoro my się tak męczymy – jak muszą czuć się nasze zwierzęta?
Większość z nas przyzna, że bardzo lubi zwierzęta. To miłe – ale czy przekłada się to na coś w rzeczywistości? W jaki sposób troszczymy się o naszych ulubieńców podczas skrajnych warunków atmosferycznych? Pamiętajmy, że zwierzęta tak samio jak my mogą doznać udaru cieplnego.
  • Dobrym pomysłem jest zapewnienie naszym psom (zwłaszcza przebywającym sporo na dworze) dostępu do większego pojemnika z wodą, w którym będą mogły się schłodzić się – może to być mini plastikowy basenik, czy po prostu większa, w miarę płytka miska, plastikowy pojemnik po czymś, itp.
  • W upały pamiętajmy też o dzikich zwierzętach – głównie ptakach – przygotujmy dla nich w naszych ogrodach poidełka z wodą (to mogą być zwykłe plastikowe pojemniki po żywności czy też np. obcięte butelki po wodach mineralnych).
  • Upały są dotkliwe dla wszystkich zwierząt – również małych ssaków czy ptaków – nie stawiajmy ich klatek w miejscach nasłonecznionych (typu parapet, balkon), zadbajmy o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym przebywają no i oczywiście stały dostęp do wody (dobrym pomysłem na lato będzie instalacja dodatkowych naczyń z wodą – pamiętajmy, że zwierzaki więcej piją, ale woda też błyskawicznie paruje).
  • Dobrym pomysłem – zwłaszcza dla małych psów (ale nie tylko) jest robienie im wilgotnych kompresów (np. z mokrego ręcznika). Oczywiście w obecnej chwili dostępne są też specjalne chłodzące ubranka przewidziane na tak skrajne temperatury.
  • Absolutnie nie pozostawiajmy uwiązanych zwierząt w miejscach nasłonecznionych bez dostępu do choć małego kawałka cienia (jakiś daszek, budka) oraz do wody – to po prostu zabójstwo.
  • Oczywiście nie zapominajmy też o zwierzętach gospodarskich, czy np. koniach. Podobnie jak wszystkie inne, muszą mieć zapewniony bezwzględnie dostęp do wody, cienia. A przypadku koni oczywiście chyba nie musimy przypominać, że nie możemy ich w upały przeciążać – jeśli nie przemawiają do nas względy humanitarne i ekologia, popatrzmy na to ekonomicznie – z martwego konia nie będziemy mieć pożytku. Oczywiście dotyczy to również innych zwierząt z naszych gospodarstw.
 
 
Kto świętuje w lipcu?
Kto świętuje w lipcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiOna i ja
2.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
3.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
4.
Damian Holecki i WeronikaChcę
5.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
6.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
7.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
8.
StachSłona łza
9.
Tim FabianMamo, dziękuję Ci
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Teresa WernerCzas na szczęście
12.
Darek NowickiŻółte tulipany
13.
Gabi GoldJestem zbyt szalona
14.
Bożena i Mirek SzołtysekDo Ciebie Świat należy
15.
Zespół Ed-KaMoja bieda

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o lecie i wakacjach [głosujemy raz na dobę]