Aktualności wróć do listy
29.10.2024

Wróbelku, gdzie jesteś?

Pewnie większość z nas pamięta, że jeszcze 20-30 lat temu jakiekolwiek skupiska krzaków na naszych miejskich osiedlach, parkach czy przystankach dosłownie ruszały się i ćwierkały, a to za sprawą bardzo liczebnej populacji wróbla domowego. Dziś spotkanie tego uroczego ptaka w miastach to po prostu rzadkość…
Wróbel domowy to jedna z dwóch wstępujących w Polsce odmian wróbla – dominująca w miastach. Niewielkie urocze ptaszki stanowią niezbędny element ekosystemu, są pożyteczne – żywią się m.in. owadami, ale też nasionami, itp. Niestety zmiana naszych zwyczajów w ostatnich dekadach, w połączeniu z zanieczyszczeniem środowiska właściwie niemal całkowicie zabiła ten gatunek (nawiasem mówiąc - wizerunku na zdjęcie tytułowe użyczył nam kuzyn wróbla - uroczy mazurek).
Głównym problemem wróbla jest po prostu brak pożywienia – zadbane ogrody, trawniki miejskie, regularnie koszone (no, od czasu do czasu zrujnowane przez suszę), zgrabione na długo zanim rośliny wykształcą nasiona, które są pożywieniem wróbli. Z drugiej strony jak już wspominaliśmy, w ostatnich latach faktycznie (co zauważa chyba każdy z nas) gwałtownie spada populacja owadów i innych drobnych bezkręgowców, stanowiących drugie źródło pożywienia dla wróbli, niezbędne dla piskląt.
Dodajmy, że wróbel miejski nie należy do najbardziej wybiernych ptaków i jeszcze 3 dekady temu po prostu pożywiał się ze… śmietników na blokowiskach. Przecież 30 lat temu jeszcze nikt z nas nie słyszał o workach na śmieci, segregowaniu odpadów, wrzucaniu ich do zamkniętych pojemników, do kompletu skrytych w wiatach śmietnikowych (te dwa ostatnie głównie w walce ze szczurami – ale, jak to często bywa, to akurat jeden z nielicznych gatunków, który na tym bynajmniej nie ucierpiał (ale to już temat na inną okazję). Tak czy owak nasz mały wróbelek raczej nie wejdzie do wiaty śmietnikowej (często bardzo zabudowanej, a jeśli nawet, może mieć ogromne problemy z wyjściem), nie otworzy klapy śmietnika, a do kompletu nie otworzy worka z odpadami (najpierw wybierając odpowiedni kolor śmietnika i worka)… Reasumując – wróbel domowy tutaj też nie znajdzie pożywienia.
Z drugiej strony w przeciwieństwie do jaskółek, jeżyków i wielu innych gatunków (które skądinąd też nikną), nie są w stanie lecieć 10-tek kilometrów w poszukiwaniu pożywienia.
Niewątpliwie swój wkład w zmniejszenie populacji wróbla domowego mają też ich naturalni wrogowie – jak ptaki drapieżne (w tym sroki czy sójki), których akurat nie brak w naszych miastach, czy (choć nie w takim stopniu jak od czasu do czasu straszą media) – koty, czy to bezdomne, czy też wychodzące koty domowe, które czasami polują „rekreacyjnie” (choć dalecy jesteśmy od idiotycznych haseł „koty to mordercy”, itp.). Wystarczy nieco bardziej zatroszczyć się o osobniki bezdomne, a nasze domowe kiciusie upilnować w domach.
Kto świętuje Urodziny w styczniu?
Kto świętuje Urodziny w styczniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiDla tej miłości
2.
Alpina ShowFurgej gołąbku
3.
Monika i Leszek FilecPszaja Ci
4.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
5.
Duet KaroJedna łza
6.
Damian HoleckiCanto Della Terra
7.
Krzysztof PietrekKarlus idealny
8.
Anna JędrzejczykWielka Miłość
9.
Grzegorz PoloczekAlojz
10.
AdiPokochaj mnie
11.
Golden MixDziś znów ktoś zakocha się
12.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
13.
Mariusz KalagaDwa serca
14.
Wesoły MasorzRazym sie bawiymy, razym tancujymy
15.
Janina LiberaSamotna w tłumie

Sonda

Wybierz Przebój 2024 Roku - 1. półfinał [głosujemy raz na dobę]