Aktualności wróć do listy
08.12.2020

Z troską o nasz portfel i środowisko – rozsądnie gospodarujemy ciepłem

Niestety w tym roku pogoda nas nie rozpieszcza, szczerze mówiąc na nadmiernie wysokie temperatury (zwłaszcza wieczorami i nocami) nie mogliśmy narzekać nawet latem – mówiąc wprost, od dłuższego czasu jest raczej zimno. Tym samym u wielu z nas sezon grzewczy w pełni. Niestety nie jest to dobra wiadomość ani dla naszych portfeli, ani dla środowiska.
Niezbyt przyjemna wilgotna i chłodna aura niestety w najbliższym czasie będzie miała, poza naszym dyskomfortem jeszcze 2 przykre skutki – odbije się na naszych finansach, a z drugiej strony odbije (i już odbija) na środowisku naturalnym.
Co więc możemy zrobić, by zacząć bardziej rozsądnie gospodarować energią cieplną?
  • Odpowiedź nie jest prosta – oczywiście najlepiej byłoby zatroszczyć się, by nasz dom był przyjazny środowisku, czyli m.in. był dobrze izolowany termicznie, tak by uniknąć strat ciepła (a latem zbędnego nagrzewania). Oczywiście o czymś takim najlepiej pomyśleć na etapie budowy, czy ewentualnie kapitalnego remontu – inwestycja szybko się zwróci.
Okna…
  • Większość z nas jednak nie ma domów i mieszkań dostosowanych w tym względzie i niestety ciepło ucieka różnymi drogami, niezależnie, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu. Niewątpliwie słabym punktem większości lokali są okna i drzwi. Wprawdzie większość z nas od lat posiada plastikowe okna, które są szczelne (czasami nawet za szczelne, co przekłada się na brak wentylacji), niemniej po pierwsze czasami korzystamy z okien z innych materiałów, okien wadliwych, czy też po prostu okna plastikowe z biegiem czasu się rozszczelniają (w przypadku wadliwego montażu szczeliny mogą pojawić się też wokół ramy okiennej). Trudno o tej porze roku wziąć się za intensywny remont i wymianę okien (trochę za zimno, koszty przed Świętami chyba też nas nie uradują). Musimy więc radzić sobie troszkę chałupniczo…
  • W przypadku nieszczelności wokół ram okiennych, pomocna może okazać się pianka montażowa oraz ewentualnie silikon – w obu przypadkach jesteśmy w stanie samodzielnie wypełnić szczeliny.
  • W przypadku nieszczelności samych okien warto pomyśleć o różnych „uszczelniaczach” do okien (można nabyć je w sklepach wielobranżowych czy z przedmiotami dedykowanymi do domu – zarówno w tradycyjnych, jak internetowych). Nie dość, że sprawia, iż przestaniemy czuć od okna zimny powiew, to jeszcze zyskamy atrakcyjny element dekoracyjny. Tego rodzaju uszczelnienie możemy też wykonać samodzielnie, rolując i zszywając (lub wiążąc ozdobnym sznurem lub taśmą) choćby stary koc, narzutę lub ręcznik. Przy odrobinie dobrej woli, możemy stworzyć coś naprawdę dekoracyjnego i funkcjonalnego. W ten sam sposób możemy też oczywiście uszczelnić drzwi.
Do tematu wrócimy niebawem.
 
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]