Aktualności wróć do listy
03.12.2019

Żywa czy sztuczna - i znów dylemat...

Święta coraz bliżej – przed wieloma z nas kluczowa decyzja – żywa czy sztuczna choinka? No właśnie.
Jak już rozważaliśmy w ubiegłym roku, decyzja czy wybrać drzewko sztuczne, czy żywe wielu z nas spędza niemal sen z powiek. Wszystko zależy od przyjętych kryteriów. Oczywiście dla większości z nas najważniejsza będzie tradycja, jak też wygląd naszego mieszkania (oraz warunki lokalowe).
Jak sprawa wygląda z ekologicznego punktu widzenia? Obecne trendy zwracają się ku drzewkom naturalnym – głównie z uwagi na fakt, że po zakończeniu sezonu nie będą zalegać na wysypiskach, ale w bardzo szybkim czasie ulegną rozkładowi, w żaden sposób nie szkodząc środowisku. Oczywiście w tym momencie ideałem jest nabycie drzewka z bryłą korzeniową, które po Świętach możemy zasadzić we własnym ogrodzie (no – gorzej gdy mieszkamy w bloku). W kontrze możemy przedstawić sztuczne drzewko, które będzie się rozkładać przez setki lat (o ile w ogóle), przy okazji wytwarzając substancje toksyczne (choć właściwie sztuczna choinka wykonana jest nie tylko z plastiku, ale też z drutu, czyli metalu, a ten ostatni nie jest aż tak straszny dla środowiska).
To tyle z wiedzy ogólnej, z którą trudno polemizować. Nie znaczy to jednak, że sztuczne drzewka (a przy okazji ozdoby) są znów takie straszne – po pierwsze (o ile nie poddajemy się szaleńczym porywom mody), sztuczne drzewko może służyć nam wiele lat (odświeżenie zakurzonej choinki naprawdę nie jest trudne). Po drugie – o ile wyeliminujemy czynnik kurzu – sztuczna choinka raczej nie wywoła u nikogo reakcji alergiczne, w przeciwieństwie do żywego drzewka (a nasze zdrowie jednak jest tu priorytetem).
O ile decydujemy się na żywe drzewko, pamiętajmy, by je nabyć u sprawdzonego sprzedawcy (by przypadkiem nie trafić na nielegalnie wycięte lub wykopane w lesie iglaki), bo w tym momencie zdecydowanie nie przysłużymy się środowisku.
Równocześnie weźmy pod uwagę, że zarówno w przypadku jednych jak i drugich świątecznych choinek dochodzi (bardzo obciążający środowisko) transport – w przypadku sztucznych na większe odległości, ale za to znacznie bardziej upakowanych (w jednym transporcie mieści się ich kilka-kilkanaście razy więcej), z kolei w przypadku żywych – przywożone są raczej tylko z terenu naszego kraju, niemniej raczej są dosyć objętościowe, no i kupujemy je co roku (czyli właściwie tu obciążenie dla środowiska jest nawet większe).
Absolutnie nawet nie pomyślmy o zaoszczędzeniu pieniędzy przez samodzielną wycieczkę do lasu – nie dość, że dewastujemy środowisko, to jeszcze mamy duże szanse na wspaniały mandat i sporo wstydu przed Świętami…
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]