Aktualności wróć do listy
04.12.2018

Barbórka, Barbórka – w piosenkach też

Nadszedł Dzień Górnika – czyli na Śląsku (i w wielu innych Regionach Polski), bardzo ważne Święto. Z Tej Okazji Wszystkim Górnikom Życzymy wszystkiego najlepszego i przypominamy kilka barbórkowych hitów.
Jak już pisaliśmy niejednokrotnie, tradycja Górnicza stanowi właściwie podstawę Śląskiej Kultury – właściwie trudno wskazać w naszym Regionie Rodzinę, w której (choć wśród dalszych krewnych) nie ma Górnika lub choćby osoby, która miała okazję przez jakiś czas pracować na Kopalni. Trudno się więc dziwić, że górnicza tematyka przewija się dosyć często w twórczości rodzimych Artystów.
Szczególnie dużo uwagi tematyce Górniczej poświęca Grzegorz Poloczek. Na każdej płycie Artysty znajdziemy choć jedną piosenkę poświęconą Górnikom i tradycjom Górniczym – przy czym ujęte są one z różnej perspektywy – zarówno ciężkiej pracy, jak też wierzeń, jak też tradycji i wspomnień.


Swój utwór Barbórce oraz tradycjom górniczym poświęcił też Zespół De Silvers.
Również do tradycji Górniczych nawiązał też Zespół Szwarne Karlusy, który nagrał całą płytę zawierającą śpiewki związane z tradycyjnymi karczmami górniczymi. Niestety na razie nie powstał żaden teledysk do płyty. Pojedyncze piosenki o tematyce barbórkowo-górniczej nagrały też Zespoły Kamraty i Hanys Bynd. Górniczych akcentów nie zabrakło też w piosenkach choćby Teresy Walerjańskiej.

O górnictwie refleksyjnie i poważnie (mówiąc wprost – o upadku branży) postanowił zaśpiewać Tomek CORAL. W podobnych klimatach piosenkę zagrał Zespół B.A.R. Obie piosenki są bardzo smutne, aczkolwiek również nad wyraz realistyczne.

 
Kto ma fajer w sierpniu?
Kto ma fajer w sierpniu?
Kto świętuje w lipcu?
Kto świętuje w lipcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
Damian Holecki i WeronikaChcę
4.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
5.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
6.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
7.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
8.
Teresa WernerCzas na szczęście
9.
WeronikaTotalny luz
10.
StachSłona łza
11.
Darek NowickiŻółte tulipany
12.
Tim FabianMamo, dziękuję Ci
13.
Wesoła BiesiadaBursztynowe lato
14.
Gabi GoldJestem zbyt szalona
15.
Piotr FeszterSłońce i Ty

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk nad morzem [głosujemy raz na dobę]