Aktualności wróć do listy
04.12.2018

Barbórka, Barbórka – w piosenkach też

Nadszedł Dzień Górnika – czyli na Śląsku (i w wielu innych Regionach Polski), bardzo ważne Święto. Z Tej Okazji Wszystkim Górnikom Życzymy wszystkiego najlepszego i przypominamy kilka barbórkowych hitów.
Jak już pisaliśmy niejednokrotnie, tradycja Górnicza stanowi właściwie podstawę Śląskiej Kultury – właściwie trudno wskazać w naszym Regionie Rodzinę, w której (choć wśród dalszych krewnych) nie ma Górnika lub choćby osoby, która miała okazję przez jakiś czas pracować na Kopalni. Trudno się więc dziwić, że górnicza tematyka przewija się dosyć często w twórczości rodzimych Artystów.
Szczególnie dużo uwagi tematyce Górniczej poświęca Grzegorz Poloczek. Na każdej płycie Artysty znajdziemy choć jedną piosenkę poświęconą Górnikom i tradycjom Górniczym – przy czym ujęte są one z różnej perspektywy – zarówno ciężkiej pracy, jak też wierzeń, jak też tradycji i wspomnień.


Swój utwór Barbórce oraz tradycjom górniczym poświęcił też Zespół De Silvers.
Również do tradycji Górniczych nawiązał też Zespół Szwarne Karlusy, który nagrał całą płytę zawierającą śpiewki związane z tradycyjnymi karczmami górniczymi. Niestety na razie nie powstał żaden teledysk do płyty. Pojedyncze piosenki o tematyce barbórkowo-górniczej nagrały też Zespoły Kamraty i Hanys Bynd. Górniczych akcentów nie zabrakło też w piosenkach choćby Teresy Walerjańskiej.

O górnictwie refleksyjnie i poważnie (mówiąc wprost – o upadku branży) postanowił zaśpiewać Tomek CORAL. W podobnych klimatach piosenkę zagrał Zespół B.A.R. Obie piosenki są bardzo smutne, aczkolwiek również nad wyraz realistyczne.

 
Kto ma Urodziny w kwietniu?
Kto ma Urodziny w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
5.
StachSłona łza
6.
Darek NowickiŻółte tulipany
7.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
8.
A to myŻycia rejs
9.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
10.
Teresa WernerCzas na szczęście
11.
WeronikaWięc jeszcze raz
12.
Tim FabianMój Aniele
13.
Jacek SilskiDawno nie ma nas
14.
Karol Hadrych i Adam ChrolaMuzyczko graj
15.
Bożena i Mirek SzołtysekDo Ciebie Świat należy

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w parku cz.2 [głosujemy raz na dobę]