Aktualności wróć do listy
17.04.2021

Damy Szlagierowej Sceny cz.4

Wracamy do naszego cyklu – Damy Śląskiej Estrady. Przypominamy dzisiaj sylwetki kolejnych wyjątkowych Artystek naszej Sceny.
Wspominając o damach naszej Sceny musimy wspomnieć niewątpliwie o Beacie Mańkowskiej. Artystka jest nie tylko Wokalistką, ale też Autorką Tekstów i Kompozytorką. Karierę medialną rozpoczęła z powodzeniem kilka lat temu, ma na koncie solowy krążek i sporo przebojów oraz teledysków, które odniosły spory sukces na listach przebojów. Piosenki Beaty niewątpliwie znacznie odbiegają od większości repertuaru Gwiazd naszej Sceny – łącząc w sobie brzmienia pop, inne gatunki muzyczne, a czasami subtelne nawiązania do klasyki. Artystka swoją przygodę z muzyką rozpoczęła jednak już wiele lat temu – i to od sceny klasycznej, jako Artystka operetkowa, sięgająca też chętnie choćby po utwory musicalowe i inne wykonywane klasycznie propozycje. Warto dodać, że Beata ma też bardzo solidne wykształcenie muzyczne i liczne sukcesy w różnych konkursach. Obecnie nadal chętnie sięga do klasyki. W drugiej połowie ubiegłego roku postanowiła zaskoczyć Fanów, tworząc (równolegle do solowej kariery) Duet z Eugeniuszem Witkiem Geno (Duet B&G).
Kolejną Artystką, o której niewątpliwie powinniśmy wspomnieć w tym cyklu jest Frela Blue. To niewątpliwie jedna z najbardziej wszechstronnych, a zarazem najbardziej barwnych Artystek naszej Sceny. Frela Blue debiutowała na naszej Scenie w 2019 roku, choć z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Frela Blue nie tylko śpiewa, ale też pisze teksty, komponuje występuje w kilku projektach muzycznych. Jest też Poetką, Fotografką i Malarką, Kabareciarką. Ponadto od ubiegłego roku prowadzi w Telewizji TVS Program My Wam to zagramy oraz swoją krótką autorską audycję w Radiu FEST (Dylematy Freli Blue). Piosenki Freli znacznie odbiegają stylistycznie od standardów naszego rynku – utrzymane są w stylistyce bluesa, swingu, czasami z domieszkami rocka, bossa-novy, itp.
Kolejną bardzo utalentowaną Artystką, o której musimy tu wspomnieć jest Kasia Piowczyk. pomimo młodego wieku Kasia ma na koncie imponujące osiągnięcia. Kasia kilka lat temu wydała solową płytę, następnie liczne single. Kasia śpiewa, komponuje, pisze teksty. Występuje solo, ale dobrze czuje się też w Duetach – współpracując na stałe z Grzegorzem Poloczkiem, niedawno nagrywając też Duet z Mateuszem Szymczykiem. Kasia zaczynała na naszym rynku od piosenek w klimatach popowych, popowo balladowych, z lekka ukierunkowanych na nasz szlagierowy rynek, by następnie przejść do typowo popowych utworów – które również odniosły spory medialny sukces.
Artystką, o której warto wspomnieć w naszym cyklu jest również Weronika. Wokalistka, pomimo młodego wieku odniosła spory sukces. Warto przypomnieć, że Weronika nie tylko śpiewa, ale też pisze teksty (czasami dla innych Artystów) oraz czasami komponuje. Weronika ma na koncie solowy krążek oraz kilka wydanych po nim singli – w dosyć odległej stylistyce. O ile debiutancka płyta Weroniki trzymała się klimatów z popowo-dancowo-balladowych, z lekka ukierunkowanych na nasz rynek, szybko porzuciła tę stylistykę na rzecz brzmień z pogranicza disco-polo i dance, by ostatecznie zwrócić się w kierunku nowoczesnego popu, elektoropopu (pod pseudonimem Camaria Moon). W ostatnim czasie Weronika rzadko udziela się medialnie.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]