Aktualności wróć do listy
01.05.2021

Damy Szlagierowej Sceny cz.6

Powracamy do naszego cyklu, w którym przypominamy i przybliżamy sylwetki Artystek naszej Sceny muzycznej. Poświęcamy tu uwagę zarówno Artystkom z długim stażem na Scenie, jak też debiutantkom.
Kolejną damą naszej Sceny, o której koniecznie musimy wspomnieć w naszym cyklu jest Teresa Walerjańska. Utalentowana Artystka z muzyką związana jest od kilkudziesięciu lat, posiada gruntowne wykształcenie muzyczne – ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia (skrzypce i altówka) oraz wydział wokalny klasy śpiewu solowego u profesora Jana Ballerina. Przez wiele lat współpracowała z Filharmonią Zabrzańską jako Skrzypaczka. Jej medialna kariera muzyczna rozpoczęła się od wieloletniej współpracy z Zespołem Kamraty, w którym przez wiele lat była Wokalistką – wspólnie nagrali kilka płyt i wylansowali liczne przeboje. Po zakończeniu współpracy z Zespołem Teresa postawiła na karierę solową – i to ze sporym powodzeniem. Do tej pory wydała 4 solowe krążki, ma na koncie sporo teledysków. Piosenki Teresy łączą klimaty szlagierowe, biesiadne, czasami też country (choć Wokalistka dobrze czuje się też w brzmieniach cygańskich). Prywatnie Artystka – poza poświęcaniem się ukochanej muzyce, do której podchodzi z całym sercem i bardzo profesjonalnie – chętnie spędza czas jeżdżąc na rowerze oraz zajmując się domem.
Śląska scena to również wiele nowych Artystów i Artystek, stawiających tu pierwsze kroki. W tym miejscu warto wspomnieć o Artystce, która debiutowała medialnie w ubiegłym roku, a kilka miesięcy temu wydała debiutancki krążek. Mowa o Eli Mice. Młoda Artystka nie tylko śpiewa, ale też komponuje i sama pisze teksty (czasami również maluje). W swoich piosenkach Ela Mika przejawia ogromną wrażliwość. Jej utwory stylistycznie znacznie odbiegają od typowych szlagierów – zbliżając się raczej do muzyki reggae, brzmień pop i bardzo klimatycznych ballad.
Skoro mowa o Damach naszej Sceny, niewątpliwie nie możemy zapomnieć o Dwóch niezwykle utalentowanych Paniach, które na co dzień znamy jako Duet. Mowa o Claudii i Kasi Chwołka. Claudia Chwołka, pomimo młodego wieku ma na naszym rynku wręcz imponujący staż i dorobek artystyczny. Warto przypomnieć, że Claudia rozpoczynała karierę jako Solistka – wydając kilka płyt oraz nagrywając sporo przebojów. Claudia nie tylko śpiewa, ale też pisze teksty piosenek. Claudia nie tylko śpiewa, ale miała okazję sprawdzić się w roli Prowadzącej już kilka programów telewizyjnych i radiowych (z Mamą, ale też solo – m.in. Koncert życzeń w Telewizji TVT – w dwóch różnych wersjach programu). Claudia jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego, na co dzień lubi podróże i aktywny wypoczynek.
Kasia Chwołka tworzy z Córką Duet od wielu lat. Co ciekawe Artystka wcale nie planowała scenicznej kariery (zdecydowała się po usilnych namowach Męża i Córki), choć tak naprawdę towarzyszyła muzycznie Claudii od początku (choćby nagrywając chórki na płytach solowych Dziewczyny). Kasia nie tylko śpiewa, ale też pisze teksty piosenek, jest współtwórczynią muzyki, montuje teledyski oraz projektuje i szyje sporą część strojów Duetu (których Dziewczyny mają imponująco wiele). Kasia od lat jest nie tylko Wokalistką, ale też współprowadzącą wraz z Claudią autorską audycję radiową (Warzynie w starym radyjoku – który doczekał się też swego kącika w prasie), wspólnie prowadzą Listę Szlagieromania w TVT. Wraz z Claudią wylansowała liczne przeboje. Prywatnie, podobnie jak Claudia, lubi wypoczywać aktywnie.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]