Aktualności wróć do listy
23.10.2017

Debiuty i nowe odsłony 2017

Choć do końca roku pozostało jeszcze sporo czasu, chyba powolutku możemy pod względem muzycznym nieco zacząć podsumowywać ostatnie miesiące. Tym bardziej, że działo się sporo, a my nie chcemy podsumowywać roku do czerwca ;) .
Na początek trochę uwagi poświęcimy debiutom na naszej scenie muzycznej, a w wielu przypadkach nie tyle debiutom, a raczej nowym odsłonom. Często znani nam już z innych mediów czy innych scen Wykonawcy i Artyści próbują sił w nowym repertuarze lub po prostu zaczynają pojawiać się na śląskiej scenie muzycznej czy w naszych mediach, bądź też – choć z mediów i koncertów już trochę ich znamy, dopiero w tym roku wydali debiutanckie płyty i naprawdę zrobiło się o nich głośno. Bo tak naprawdę debiutantów – w czystym znaczeniu tego słowa – na naszej scenie znajdziemy zaledwie 2-3 (choć i w tych przypadkach mowa raczej jedynie o debiucie medialnym). Tym razem napiszemy nie tylko o Artystach, którzy szturmują media, ale też o takich, którzy funkcjonują gdzieś na obrzeżach, ale w tym roku nagrali swoje debiutanckie single i teledyski. No, ale dość lania wody. Przejdźmy do konkretów.
Ryszard Sawicki
Wokalista z długoletnim stażem. Na Śląskim Rynku Muzycznym stawia pierwsze kroki.  Jak do tej pory mieliśmy okazję poznać Artystę jedynie za pośrednictwem mediów, gdyż na razie nie występował na Śląsku ani na żadnej imprezie z udziałem rodzimych Artystów. początki przygody muzyką sięgają końca lat 80’, miał okazję występować ze słynnymi polskimi Gwiazdami muzyki. Przez 20 lat przebywał w Kanadzie. Ryszard Sawicki obdarzony jest silnym, charakterystycznym głosem. Wokalista specjalizuje się w balladach o miłości. Na razie mieliśmy okazję poznać 3 piosenki oraz teledyski Ryszarda (w najbliższym czasie napiszemy o nich nieco więcej). Ryszard śpiewa oraz gra na gitarze.
Zespół Ed-Ka
Świetny Zespół tworzony przez Edka Sikorę i Jego Córkę Kasię. Zespół debiutował w czerwcu tego roku. Kogo, jak kogo – ale Edka Sikory chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Artysta jest najsłynniejszym tekściarzem z naszego regionu, pisał i pisze teksty dla większości Artystów Naszej Sceny, gra na gitarze, śpiewa i jest współzałożycielem już kilku świetnych Zespołów (jak Ed’Mans czy EMI Band). Również najnowszy Zespół już na starcie podbił nasze anteny Radiowe przebojem Narysowałam Cię. Dodajmy, że Kasia ma świetny wokal, a Zespół Ed-Ka, to nie początki jej przygody muzyką (choć Kasia miała kilkuletnią przerwę). Warto w tym miejsc dodać, że raczej unikamy sformułowania Duet, gdyż z założenia Zespół ma otwartą formułę i zakłada możliwość współpracy z innymi Muzykami. Pod względem repertuarowym Zespół postawił na klimaty z pogranicza rocku-popu-szlagierów, ze sporą dawką romantyzmu i wyrazistych gitarowych brzmień. Kasia i Edek na początek postawili na nowe, odświeżone wersje mniej znanych piosenek Ed’Mansów, ale podobno w dalszej twórczości nurt ten będzie kontynuowany.

Piotr Feszter
W przypadku Piotra Fesztera trudno mówić o debiucie, a jednak – Artysta, choć od wielu lat związany z muzyką i od lat znany z mediów, do tej pory zawsze kojarzony był z Zespołami – jak Feet, Die Silinger. W 2017 roku, po rozwiązaniu Zespołu Die Silinger, Piotr postanowił postawić jednak na karierę solową i to ze sporym sukcesem, gdyż 2 piosenki Piotra stały się już przebojami (nowa wersja Wodzionki oraz utwór Mamo kocham Cię), a Artysta występuje i pracuje zarówno w Polsce, jak też w Niemczech. Piotr prowadzi też od wiosny autorską audycję w Radiu Silesia Heimat Melodie oraz (od 2016 roku) swój krótki magazyn w telewizyjnej Szlagierowej Biesiadzie. Przypomnijmy, że Piotr jest nie tylko Wokalistą, ale też Kompozytorem i Aranżerem (ma też własne studio nagrań).
Mariusz Rosnowski
Tym razem o jednym z debiutów, który niespecjalnie został nagłośniony w mediach – czyli o utalentowanym Wokaliście i Instrumentaliście z Katowic. Mariusz Rosnowski z muzyką związany jest już od kilkunastu lat. Uważni obserwatorzy kojarzą Artystę zapewne z teledysku Damiana Holeckiego do piosenki Hallelujach. W 2017 roku Mariusz nagrał swoją wersję znanego przeboju Zespołu Wilki, do której nakręcił też bardzo profesjonalny teledysk. Mariusz pochodzi z Katowic, przygodę z muzyką rozpoczął już w przedszkolu. Mariusz śpiewa, jak też gra na gitarze i pianinie, uczył się muzyki na licznych kursach. Z uwagi na problemy zdrowotne u progu kariery przerwał (aż na 20 lat) swoją przygodę z muzyką. Na poważnie powrócił do muzyki w 2015 roku, od kiedy miał okazję współpracować z chórami i kameralnymi orkiestrami. Obecnie Mariusz równolegle poświęca się muzyce klasycznej, jak też próbuje swoich sił w bardziej popowych brzmieniach. W najbliższym czasie planuje nagranie kilku coverów wraz z teledyskami. 
 
W przyszłym tygodniu wrócimy do tematu
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]