Aktualności wróć do listy
16.06.2018

Jak powstaje piosenka - ostatni etap

No dobrze czas dobrnąć do końca historii powstawania jednej piosenki. Naprawdę – dobrnęliśmy prawie do końca. Prawie…
Reasumując nasze rozwlekłe opowieści z ostatnich miesięcy. Aby powstała piosenka najpierw musi pojawić się pomysł – ze strony tekściarza na tekst, ze strony kompozytora na muzykę. Muzyka jednak stanowi jedynie zapis nutowy lub uproszczony szkic zagrany np. na keyboardzie. W takiej postaci trafia do aranżera, który zastanawia się jak utwór powinien brzmieć (z uwzględnieniem wizji kompozytora) dobiera tempo, rytm, instrumenty, itp.
To tak w mega streszczeniu to, co pisaliśmy przez ostatnie kilkanaście artykułów. Teraz przychodzi czas na nagranie piosenki. Nasz wokalista czy zespół wkracza do studia nagrań i zaczyna się kolejna wytężona praca, czyli nagrywanie wokalu, chórków, dogrywanie instrumentów. Dodajmy, że nagrywanie jednej piosenki trwa od jednego do kilku dni (a często strony i tak nie do końca są zadowolone z efektów). To chyba najżmudniejszy etap. Kolejnym krokiem jest mix i mastering – czyli w dużym uproszczeniu zgranie wszystkich ścieżek razem (głosu wokalisty, chórków – czy to nagranych przez inne osoby, czy przez samego wokalistę), podkładu, itp. całość musi mieć odpowiedni poziom głośności, przenikać się. W razie potrzeby dorzuca się np. echo lub coś w tym stylu. Trzeba zatroszczyć się też o zakończenie piosenki, np. wyciszenie końcówki, natężenie dźwięku na początku. Brzmi prosto. Ale to kolejne godziny czy nawet dni pracy.
Kto się tym zajmuje? W wielu przypadkach każdym z tych elementów zajmuje się inna osoba. Częściej jednak aranżer dysponuje studiem, czuwając nad całym nagraniem, następnie zajmuje się montażem i całą obróbką. Choć i z tym bywa różnie. Nasi Artyści nagrywają m.in. w studiach Bogdana Kisiela, Andrzeja Skaźnika, Jerzego Macoły, Janusza Bacika, Mateusza Szymczyka, Aleksandra Pietrka, Zbyszka Lemańskiego, Kazika Sasa, ale też wielu jest posiadaczem własnego studia - jak np. Dawid Janiak, Robert Łukowski czy Mirek Frej. Zdarza się też często, że aranżacje przygotowuje np. Andrzej Skaźnik, a nagrania realizowane są w studiu np. Mateusza Szymczyka (kwestia terminów, doboru odpowiednich instrumentów, itp.). Są płyty, które powstawały łącznie w 4-5 studiach (zwłaszcza, gdy prace nad nimi rozciągały się w czasie).
Czy to już koniec?
W wielu przypadkach właściwie tak. Pozostaje przygotowanie piosenek na ewentualną płytę lub (w przypadku kilku procent piosenek) nagranie teledysku. No i jak się pewnie domyślacie, to będzie temat, który będziemy wałkować przez najbliższe tygodnie…
 
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]