Aktualności wróć do listy
02.12.2017

Nadchodzi Barbórka

Dzień Górnika coraz bliżej. Dla wielu z nas, zwłaszcza na Śląsku to bardzo ważne Święto. Jakby na to nie patrzeć, większość z nas miało lub ma w Rodzinie Górników lub kogoś, kto współpracuje z kopalniami. Tym razem więc czas na kilka słów o piosenkach naszych ulubionych Artystów poświęconych tejże tematyce.
O ile spora część tzw. śląskich piosenek cechuje się humorystycznym charakterem, podejściem do różnych życiowych tematów ze sporym przymrużeniem oka, nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku piosenek o tematyce związanej z górnictwem. Tutaj nasi Artyści akurat są zgodni – stawiają na poważne, nieco wzniosłe, czasami wzruszające podejście do tej istotnej kwestii. Czasami piosenki opowiadają o codziennym życiu górnika, kiedy indziej mają charakter wspomnieniowy, stanowią przypomnienie dawnych tradycji. Oczywiście nie brak też piosenek w bardziej biesiadnej konwencji, niemniej ich teksty również mają poważny stosunek do tematu. Niewątpliwie ma to spory związek z faktem, że wielu Artystów odwołuje się do własnych doświadczeń.
O Górnikach bardziej biesiadnie
Tematyka górnicza niewątpliwie nie jest obca Zespołowi Kamraty, który ma na koncie 2 videoclipy (w pewnym stopniu nawet 3), poświęcone tematyce górniczej. Zespół stawia na nieco bardziej biesiadno-szlagierowe brzmienia w tejże tematyce. Chyba najbardziej znanym utworem jest tutaj Barbórka (teledysk i piosenkę nagrano w 2 wersjach – najpierw z Teresą Walerjańską, potem z Agnieszką Jabłonką). W tym przypadku mowa głównie o uroczystym i radosnym świętowaniu Dnia Górnika.
Drugim utworem tego Zespołu utrzymanym we wspomnianej tematyce, jest Wiązanka Walczyków Górniczych.
Również w typowo biesiadnych klimatach utrzymany jest stary hit Zespołu Hanys Bynd - Barbórka.
Z pewnym dystansem, choć bardzo życiowo, do tematu podeszła w swojej piosence również Teresa Walerjańska, która nawiązała do codziennego życia górników w piosence Chopeczku mój
Na poważnie i z nutką sentymentu
Chyba zdecydowanie najwięcej piosenek o tematyce górniczej ma na swoim koncie Grzegorz Poloczek. O ile Artysta kojarzony jest z raczej humorystycznym podejściem do tematyki swych piosenek (zwłaszcza tych nawiązujących do codziennego życia), to w przypadku piosenek o tematyce górniczej robi się już bardzo poważny. Pierwsze dwa hity artysty o tematyce górniczej, to Świeć się świeć oraz bardzo wzruszający utwór Aż karbitka zgaśnie – życiowy, ale zarazem sprawiający, że wielu z nas zakręci się łezka w oku.
Grzegorz Poloczek do tematyki górniczej nawiązał również w swojej nowszej twórczości – w piosence Patronka Górników – która opowiada o pracy Górników, jak też ich obyczajach i głębokiej wierze w opiekę św. Barbary.

Również w tej tematyce utrzymana jest najnowsza piosenka Grzegorza Poloczka Tam kaj stoi stary szyb – tym razem jednak utwór ma raczej przypomnieć dawne czasy, tradycje górnicze oraz przypomnieć o konieczności szacunku dla pracy Górnika i zanikających tradycji.
W bardzo podobnych klimatach utrzymana jest też piosenka Zespołu Stiff Capella – Czorne łzy, w której Zespół skupia się na istocie ciężkiej pracy górników oraz wierze w Patronkę Górników – Świętą Barbarę.
Do tradycji górniczych w swojej piosence Śląsku mój kochany nawiązał też Stach – nawiązując do górnictwa, jako nieodłącznego elementu Śląska.
Kto świętuje w sierpniu?
Kto świętuje w sierpniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
2.
AvistaRytm naszych serc
3.
Damian HoleckiOna i ja
4.
FrejeLetni czas
5.
Darek NowickiŻółte tulipany
6.
StachSłona łza
7.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
8.
Tim FabianMój Aniele
9.
Sandra i Joachim KojCzy o tym wiesz
10.
Śląscy Kowboje - Stach & ChrisCantry na działce
11.
WeronikaTotalny luz
12.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
13.
Ania i KarolMuzyka ma magiczną moc
14.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
15.
Zespół Ed-KaLepsze dni

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z udziałem dzieci [głosujemy raz na dobę]