Aktualności wróć do listy
10.11.2019

Nasza kochana Ojczyzna - muzycznie

11. listopada to bardzo ważne Święto Państwowe i ważny Dzień dla każdego Polaka. W mediach, czy domach kultury z tej okazji możemy posłuchać sporo koncertów o tematyce patriotycznej. Akurat takich piosenek w repertuarze naszych ulubionych Gwiazd raczej za wiele nie znajdziemy, ale sporo jest piosenek związanych z miłością do naszego Regionu. A przecież Śląsk to część Polski – czyli chyba wpiszemy się w temat?
Choć wielu z nas może nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, albo o tym nie myśli, właściwie każdy z nas przywiązany jest nie tylko do swego rodzinnego domu, ale też do sweje ziemi, regionu, kraju. Można temat poruszać bardzo wzniośle i patetycznie, ale można też podejść do niego po prosu pogodnie lub z odrobiną sentymentu.
Jak na Śląskie szlagiery przystało, w repertuarze wielu Artystów z naszego regionu znajdziemy piosenki opowiadające właśnie o naszym pięknym Regionie. Niestety stosunkowo rzadko powstają do nich teledyski…

Z perspektywy zagranicznej…

Jak nietrudno się domyślić, piosenki o miłości i tęsknocie do Śląska mają w swym repertuarze Artyści, którzy od lat przebywają poza Polską.
Chyba jedną z najbardziej wzruszających, a zarazem uniwersalnych piosenek – gdyż nie mówi wprost o Śląsku – jest ballada Chrisa Oxforduo Ojczysta Ziemia to chleb i sól. Piosenka opowiada po prostu o miłości i przywiązaniu do swej ojczyzny – od naszej interpretacji zależy, czy powiemy o Regionie, a może mieście czy dzielnicy, czy też całym kraju. Teledysk jest bardzo fajny, nie brak w nim osobistych akcentów. Warto przypomnieć, że Chris od 30 lat mieszka w Niemczech.
W podobnym klimacie utrzymany jest jeden z przebojów Duetu Andy i LuciaTam jest mój Heimat. Tutaj wyraźnie jest mowa o tzw. małej ojczyźnie – oczywiście w kontekście Śląska. Ale tak naprawdę chyba również mieszkańcy innych regionów mogą odnieść ją do swej małej ojczyzny. Teledysk jest ładny – powstał w katowickim Nikiszowcu.

Co ciekawe Andy i Lucia po temat swej małej ojczyzny sięgali już wcześniej – wiele lat temu wykonali przebojową piosenkę Chca pokazać Wom Heimat – tu robi się bardziej swojsko, szlagierowo i pogodnie, choć też z pewną dawką sentymentu. Dla odmiany teledysk jest pełen ciepła i humoru, nie brak w nim bardziej osobistych akcentów. Artyści budują fabułę jako wspomnienia z młodości. Również Andy i Lucia od ponad 30 lat mieszkają za naszą zachodnią granicą.
Skoro mowa o sentymentalnym obrazie Śląska – piosenkę w takich klimatach ma w swym repertuarze Stach. Co ciekawe piosenka nieco odbiega stylistycznie od większości utworów tegoż Artysty – to smutna, wzruszająca ballada, która powoduje, że w oku wielu słuchaczy zakręci się łezka. Teledysk jest fajny i swojski – zdjęcia powstały w Rudzie Śląskiej. Podobnie jak poprzednie Gwiazdy, również Stach od kilkudziesięciu lat mieszka w Niemczech.
Sentymentalnie, a wręcz patetycznie robi się w piosence Ryszarda Sawickiego. Mamy na myśli piosenkę Polskie kwiaty – tutaj akurat mowa już o tęsknocie za Polską ogólnie (jako całym krajem – warto przypomnieć, że Ryszard pochodzi ze Szczecina). Tekst jest poetycki i chwyta za serce, uroku całości dodaje malowniczy teledysk. Ryszard Sawicki również miał okazję spojrzeć na ojczyznę z dystansu – przez wiele lat mieszkał w Kanadzie.

 
Kto świętuje w lutym?
Kto świętuje w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
2.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
3.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
4.
Danuta WiśniewskaCenne słowa trzy
5.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
6.
Zbyszek LemańskiZapraszam Cię na taras
7.
Ewa CzajkaJedna chwila z Tobą
8.
Adam HertzŚląsk, kawa i Ty
9.
Teresa WernerCzas na szczęście
10.
StachSłona łza
11.
OxforduoFajnie, że Cię znam
12.
Duet KaroTo nie moja wina
13.
Kasia PiowczykJeśli tylko
14.
Darek NowickiŻółte tulipany
15.
SonitusJuż nie tańczę dla Ciebie