Aktualności wróć do listy
11.11.2019

Nasza Ojczyzna i Mała Ojczyzna w piosenkach

Skoro Świętujemy 101 lat Niepodległości, warto przypomnieć piosenki opowiadające o Ojczyźnie – czy to w aspekcie całego Kraju, czy też naszego Regionu.
Wczoraj skupiliśmy się na piosenkach o Polsce i Śląsku pisanych z perspektywy emigranta, tęskniącego za rodzinną ziemią. Nie znaczy to jednak, że sentymentu do własnej Ziemi nie czują Artyści żyjący na miejscu.
Wiele lat temu piękną klimatyczną piosenkę Miłość do Śląskiej Ziemi nagrał Zespół Bajery. Po raz kolejny, robi się sentymentalnie i wzruszająco, chyba większość z nas może utożsamić się z tymże tekstem.
Przepiękną balladę o Śląsku (Śląsku mój kochany) ma w repertuarze Śląskie Trio Piotra Szefera – piosenka ma już wiele lat, ale nadal wzrusza i chwyta za serce. Tekst ma w sobie wiele prawdy – i warto się w niego wsłuchać. Również teledysk – choć stosunkowo prosty – ma swój klimat i pięknie komponuje się z całością.
Oczywiście w tym miejscu nie wypada nam zapomnieć o jednym z największych przebojów Gangu MarcelaJa jestem stąd. Również ta piosenka jest zarazem wzruszająca i pełna życiowej prawdy. Tekst (jak też teledysk) siłą rzeczy przywodzą na myśl nam Śląsk sprzed lat, jaki pamiętamy z dzieciństwa, czy młodości.
Wzruszająco i nostalgicznie – choć z perspektywy młodszego pokolenia – robi się z piosence Claudii i Kasi Chwołka w duecie z Anią Drabek. Tu również mowa o tęsknocie za małą ojczyzną. Co ciekawe tutaj ujęto sprawę z podwójnej perspektywy – Pań tęskniących za Przyjaciółką na wyjeździe oraz samej Emigrantki. 
Piosenki o Śląsku, o tej pięknej, ukochanej Ziemi znajdziemy też choćby w repertuarze choćby Jacka Silskiego (Śląska serenada – jeden z największych przebojów Jacka), Michaliny Starosty – mamy na myśli bluesowy utwór Kochany Śląsk, czy Damiana Holeckiego (Ziemia ta oraz Jestem z tej Ziemi).

 
Kto świętuje w lutym?
Kto świętuje w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
2.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
3.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
4.
Danuta WiśniewskaCenne słowa trzy
5.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
6.
Zbyszek LemańskiZapraszam Cię na taras
7.
Ewa CzajkaJedna chwila z Tobą
8.
Adam HertzŚląsk, kawa i Ty
9.
Teresa WernerCzas na szczęście
10.
StachSłona łza
11.
OxforduoFajnie, że Cię znam
12.
Duet KaroTo nie moja wina
13.
Kasia PiowczykJeśli tylko
14.
Darek NowickiŻółte tulipany
15.
SonitusJuż nie tańczę dla Ciebie