Aktualności wróć do listy
22.06.2022

Nie ma to jak z Tatą – na scenie też cz.1

Śląska Scena muzyczna jest przestrzenią niezwykle rodzinną – funkcjonuje na niej mnóstwo Zespołów tworzonych przez małżeństwa, czasami rodzeństwo, kiedy indziej matkę i dziecko, ale chyba najczęściej – przez Ojca i Dzieci… Z Okazji Dnia Ojca przypomnijmy takie Duety oraz Zespoły, których trzon tworzą Tata i Dziecko / Dzieci…
Chyba jednym z najpopularniejszych rodzinnych Duetów naszej Sceny, tworzonych przez Ojca i Córkę jest Duet Dominika i Janusz Żyłka. Rodzinny Duet funkcjonuje od kilkunastu lat, wydał 10 przebojowych płyt… Janusz początkowo występował solo, niemniej obserwując Dominikę, która również od dziecka kochała muzykę, brała udział z powodzeniem w konkursach wokalnych, postanowił stworzyć rodzinny duet, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Dodajmy, że od początku działalności Janusz jest Kompozytorem i Autorem sporej części piosenek Zespołu (jest też poetą). Dominika czasami też pisze teksty – i to bardzo dobre.
Kolejnym Duetem tworzonym przez Ojca i Córkę są Piotr i Agnieszka Szefer (w pewnym okresie wraz z 3 Artystą tworzący Śląskie Trio Piotra Szefera). Tu zaczęło się podobnie – Agnieszka również zaczęła towarzyszyć Ojcu jako nastolatka.
Kolejnym popularnym, a zarazem świetnym Duetem tworzonym przez Ojca i Córkę jest Zespół Ed-Ka, tworzony przez Edka Sikorę i Kasię ES. Co ciekawe, choć Kasia śpiewa od wielu lat, udzielała się w różnych projektach muzycznych (również znanych z naszego rynku), pomysł stworzenia Duetu zrodził się stosunkowo niedawno – bo w 2017 roku, po rozpadzie innego popularnego Zespołu stworzonego przez Edka Sikorę. Jako Duet Kasia i Edek radzą sobie świetnie – są samowystarczalni, gdyż oboje są świetnymi tekściarzami, Edek czasami też komponuje muzykę (ostatnio nawet próbuje sił w aranżach). Zespół Ed-Ka wykonuje zarówno propozycje autorskie, jak też przearanżowane hity Zespołu Ed’Mans. Warto dodać, iż Edek równolegle (gościnnie) występuje u boku innych Zespołów, Kasia natomiast równolegle działa jako Kasia ES.
Interesująca jest też historia Zespołu Szlagier Maszyna – nie będziemy oczywiście przytaczać jej całej, bo to temat na solidny osobny artykuł, przypomnijmy jednak, że Adamowi Niesobskiemu (Liderowi Zespołu) i Janowi Swobodzie przez lata towarzyszyły (skądinąd Siostry) Marzena Woźniak i Aleksandra Cedziło. Kilka lat temu współpraca się zakończyła, a Panie zastąpiły utalentowane muzycznie Córki Adama – Agata i Aleksandra. Dziewczyny od najmłodszych lat wykazywały się zdolnościami muzycznymi i świetnie śpiewały. W końcu nadarzyła się okazja do współpracy – i to z powodzeniem.
Kto obchodzi Urodziny w czerwcu?
Kto obchodzi Urodziny w czerwcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
4.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
5.
Proskauer EchoDziękuję Ci, że jesteś tu
6.
Paweł GołeckiZłoty warkocz
7.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
8.
Tim FabianZabiorę Ciebie do gwiazd
9.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
10.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
11.
StachDobry gest
12.
Mariusz KalagaLata mijają
13.
MagdaLiczi
14.
Piotr OlszewskiTy Ślązoczka, ja z Sosnowca
15.
AlinaNasz czas

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Tacie [głosujemy raz na dobę]