Aktualności wróć do listy
20.11.2020

O pięknie Śląska

Sięgamy po raz kolejny do pięknych propozycji naszych Artystów, tym razem opowiadających o pięknie i uroku Ojczystej Ziemi, czyli naszego cudownego Śląska.
Skoro mowa o piosenkach mówiących o pięknie naszej Śląskiej Ziemi, niewątpliwie nie możemy zapomnieć o klasyku – mamy na myśli wyjątkową kompozycję Katarzyny Gaertner Gorzkie dymy. Piękna i wzruszająca piosenka doczekała się kilku wersji, w ostatnich latach niewątpliwie największą popularnością cieszy się wersja w wykonaniu Grzegorza Poloczka, Krzysztofa Respondka i Piotra Kupichy. Tekst opisuje Śląsk jaki znamy sprzed lat – bardzo uprzemysłowiony, na którym królują kopalnie, a zarazem przywiązany do tradycji i wartości.
Podobnego tematu, niemniej w bardziej współczesnej wersji, dotknął utwór – wspólny projekt kilku Artystów naszej Sceny, stworzony dla Telewizji TVS. Mowa o piosence Śląsku kochamy Cię, nagranej wspólnie przez Takich Wykonawców, jak Metrum, Kola i Jula, Karpowicz Family, Jolanta i Jacek Kierok. Również tu jest mowa o urokach naszego Regionu i przywiązaniu do rodzinnych stron. Tym razem całość wieńczy teledysk ukazujący uroki naszego Regionu – najwięcej zdjęć powstało w Katowicach.
W bardzo pogodnym i optymistycznym klimacie o naszym Regionie opowiedziały w swojej piosence Claudia i Kasia Chwołka – Bo to nasz Śląsk. Piosenka opowiada o pięknie i uroku naszego Regionu na przekór panującym stereotypom – Śląsk to nie tylko przemysł (zanikający), ale przede wszystkim wiele pięknych miejsc, tradycje oraz mnóstwo zieleni i możliwość bliskiego kontaktu z naturą.
 
Kto świętuje w listopadzie?
Kto świętuje w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
2.
Danuta WiśniewskaPróżne słowa
3.
Damian HoleckiNasz Świat, nasz dom
4.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
5.
AlinaNie zakocham się tej nocy
6.
AdiMoja staro Harmonijka
7.
Adam HertzMagdaleno Mario
8.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
9.
Arkadia BandBędzie OK
10.
A To MyNa zawsze razem
11.
B&G Beata Mańkowska i GenoNa skrzydłach marzeń
12.
De SilversOcean łez
13.
Szwarne KarlusyMaszkety
14.
Tim FabianZostań proszę
15.
Frela BlueSamba