Aktualności wróć do listy
16.11.2023

O pięknie Śląska w piosenkach cz.2

Wracamy do naszego kolejnego jesiennego cyklu, w którym przypominamy piękne i pełne uroku piosenki opowiadające o naszym Regionie i jego pięknie. Takich pełnych uroków piosenek nie brak w repertuarze naszych Artystów.
Obraz Śląska w piosenkach ujmowany jest różnorako – często pojawia się motyw współczesnego Śląska, ze wszystkimi przemianami zachodzącymi na nim, kiedy indziej Śląsk pojawia się jako obraz sprzed kilkudziesięciu lat – niemal jako mityczna kraina, która tkwi gdzieś w pamięci najstarszych z nas lub naszych przodków, którą często znamy raczej z opowieści.
Właśnie w ten klimat wpisuje się piękna, ale też nieco baśniowa ballada Duetu Martyna i Ryszard SmarujO Śląskiej Ziemi. Nastrojowy utwór opowiada o Śląsku sprzed wielu lat, gdzie dominowały kopalnie, życie było ciężkie, wymagało ciężkiej pracy, ale ludzie byli życzliwi, uczciwi i pomimo wszystko szczęśliwi. Całości dopełnia teledysk w stylu retro.
Oczywiście nie możemy tu zapominać o piosence, która jest niemal legendą – mowa o utworze Gorzkie dymy, napisanej przez Katarzynę Gaertner. Klimatyczny utwór doczekał się wielu wersji i wykonań, w ostatnich kilkunastu latach chyba najbardziej rozpoznawalna jest wersja wykonywana przez Grzegorza Poloczka, Krzysztofa Respondka oraz Piotra Kupichę. Piosenka opowiada o Śląsku sprzed lat, na którym jedną z największych wartości była ciężka praca, a w krajobrazie dominowały kopalnie i szaro-brunatne kolory.
W ten właśnie klimat wpisuje się też niezbyt znana propozycja Damiana HoleckiegoZiemia ta. W nastrojowej, balladowej piosence mowa o pięknym, minionym obrazie naszego Regionu – po raz kolejny podkreślane są tu wartości, które były znakiem rozpoznawczym Regionu – ciężką pracę, uczciwość, życzliwość i przywiązanie do rodzinnych stron oraz tradycji. Utwór nie doczekał się teledysku.
W tym miejscu warto też przypomnieć mega przebój Grzegorza PoloczkaMalinkonija. Utwór to też wspomnienia o dawnych czasach, życiu na Śląsku kilka dekad temu – gdy było biedniej, dominował przemysł, może nie było pięknie – ale za to bardziej równo, a znacznie ważniejsze były relacje międzyludzkie. O Śląsku czasów młodości wielu z nas. Utwór doczekał się też teledysku.

 

Kto ma Urodziny w listopadzie?
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
2.
Krzysztof KoniarekA ja lubię deszcz
3.
Dominika i Janusz ŻyłkaW rytmie naszych serc
4.
StachLusia
5.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
6.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
7.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
8.
Duet KaroPowiedz mi
9.
Witamina BandMasz jak w banku
10.
Duet RomanticaApetyt na miłość
11.
Paweł GołeckiCud natury, moje góry!
12.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
13.
Piotr HerdzinaBoża Nadzieja
14.
Edek DworniczekTak być nie miało
15.
Golden MixKto się czubi, ten się lubi

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w jesiennym nastroju cz.2 [głosujemy raz na dobę]