Aktualności wróć do listy
18.11.2023

O pięknie Śląska w piosenkach cz.3

Czas na ciąg dalszy naszego cyklu, w którym przypominamy piosenki o pięknie i uroku naszego Regionu. Trzeba przyznać, że piosenek o tej tematyce nie brak w repertuarze naszych Artystów.
Mega radosną i optymistyczną piosenkę o Śląsku, naszej mowie i tradycjach ma na koncie Mirosław Jędrowski – mowa o przeboju Żółto-niebieski Śląsk, który stał się nawet hymnem akcji Godomy po Śląsku. Pogodna i energetyczna piosenka doczekała się też optymistycznego i radosnego teledysku.
O pięknie i skarbach – kryjących się w kulturze i tradycji – naszego Regionu, opowiada z kolei bardzo pogodna propozycja Mirka Szołtyska Perły Śląska. Piosenka nagrana została właściwie do programu pod takim właśnie tytułem, który Artysta prowadził kilka lat temu w Telewizji TVS. Do piosenki powstał też teledysk – oparty o kadry z programu oraz zza jego kulis.
Urokliwą, a zarazem patetyczną balladę Śląska Ziemio, opiewającą nasz Region ma w repertuarze Jacek Kierok. Wzniosły utwór z ogromnym uczuciem opisuje piękno naszego Regionu.
Mirosław Jędrowski ma też w repertuarze sympatyczny utwór Bo tam mój Ślonzek kaj serce me bije. Mowa tu o przywiązaniu do ukochanego, rodzinnego Śląska, który na zawsze pozostanie w sercu bohatera – niezależnie gdzie zaniesie go los. Do piosenki powstał też pełen ciepła teledysk.

W tematykę wpisuje się też nagrana wiele lat temu nastrojowa ballada Zespołu Bajery Miłość do Śląskiej Ziemi. Piosenka mówi o przywiązaniu do Regionu, o tym, że nigdy (niezależnie gdzie mieszkamy i gdzie rzuci nas los) nie powinniśmy zapominać skąd pochodzimy i powinniśmy być z tego dumni – a nasze korzenie pomogą nam.

Kto ma Urodziny w listopadzie?
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
2.
Krzysztof KoniarekA ja lubię deszcz
3.
Dominika i Janusz ŻyłkaW rytmie naszych serc
4.
StachLusia
5.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
6.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
7.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
8.
Duet KaroPowiedz mi
9.
Witamina BandMasz jak w banku
10.
Duet RomanticaApetyt na miłość
11.
Paweł GołeckiCud natury, moje góry!
12.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
13.
Piotr HerdzinaBoża Nadzieja
14.
Edek DworniczekTak być nie miało
15.
Golden MixKto się czubi, ten się lubi

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w jesiennym nastroju cz.2 [głosujemy raz na dobę]