Aktualności wróć do listy
17.02.2018

O piosenkach od kuchni

W telewizji leci kolejny teledysk naszego ulubionego Zespołu. To już zdecydowany przebój. Trzeba przyznać, że nasi idole mają rękę do przebojowych piosenek. Ale właściwie skąd wzięła się piosenka i teledysk? Jak powstał? Kto go stworzył? Dlaczego np. piosenkę Ciernista róża na śląskiej scenie możemy usłyszeć już w wykonaniu 3 Zespołów czy Artystów?
Temat tego artykułu nasunął nam się już dosyć dawno – mianowicie, gdy podczas jednej z audycji radiowych w śląski radiu w charakterze Gwiazdy pojawił się popularny kompozytor i aranżer. Jak zawsze nie zabrakło pozdrowień i pytań od słuchaczy – problem w tym, że kompozytor z uporem pytany był o… teksty (których akurat on nie pisze).
Faktowi, że Śląska Scena Muzyczna jest specyficzna trudno zaprzeczyć – dotyczy to zarówno pozytywów, jak też stron negatywnych. Jedną z ciekawszych cech – na tle sceny ogólnopolskiej, jak też światowej – jest fakt, że nasi rodzimi Artyści są bardzo samowystarczalni (często sami komponują lub piszą teksty piosenek, czasami też samodzielnie wydają płyty) – niemniej często jest to źródłem nieporozumień i niedoceniania przez odbiorców wielu utalentowanych muzycznie ludzi, którzy mają swój ogromny wkład w powstanie piosenki.
Mówiąc wprost – bardzo wielu z nas uważa, że za piosenką od początku do końca stoi Wokalista, tekst piosenki stanowi autobiografię, a teledysk to właściwie film dokumentalny o jego życiu. NIC BARDZIEJ MYLNEGO.
Po pierwsze – z piosenkami jest podobnie jak z książkami czy z filmami – to dzieła artystyczne będące fikcją. Owszem – inspirowana życiem, własnymi emocjami czy przeżyciami kogoś z otoczenia, ale to tylko inspiracja, wzór, źródło pomysłu. Nawet jeśli tekst dotyczy własnych przeżyć Wykonawcy, to ukazuje je w sposób metaforyczny (no, może z małymi wyjątkami, ale to kropla w morzu).
Po drugie – w bardzo nielicznych przypadkach autorem tekstu, melodii oraz wykonawcą (czyli śpiewającym piosenkę) jest ta sama osoba – mówiąc prościej, można śmiało powiedzieć, że dana piosenka to zbiór przemyśleń znacznie więcej niż jednej osoby.
To, co słyszymy w Radiu, na koncercie lub oglądamy w telewizji jest najczęściej efektem pracy sztabu ludzi – ktoś musi skomponować muzykę, ktoś musi napisać tekst, ktoś go zaaranżować, w końcu dopiero następuje nagranie studyjne, a potem cały proces jego miksowania, itp. Ostatnim krokiem jest nagranie teledysku do wybranych piosenek. Tutaj pojawia się jeszcze wydawnictwo – które zajmuje się wydaniem płyty i jej dystrybucją. Bardzo często za każdy z tych elementów odpowiada inna osoba. Tak jest na całym świecie.
Oczywiście warto nadmienić, że śląski rynek ma wspomnianą swoją specyfikę – są Zespoły, które w dużej mierze lub w całości są samowystarczalne, czyli wszystkie te etapy mają miejsce w ramach Zespołu (niemniej są to rzadkie przypadki), a w przypadku solowych Wykonawców byłoby wręcz niemożliwe.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]