Aktualności wróć do listy
19.11.2023

O Śląsku, którego już nie ma – w piosenkach

Piosenki o Śląsku są bardzo popularne w repertuarze naszych Artystów – sam obraz Regionu ujmowany jest z bardzo różnej perspektywy – jako najpiękniejsze miejsce na Ziemi, jako miejsce, a którym się tęskni, z uwagi na wyjazd, ale też jako miejsce, którego właściwie już nie ma – bo na skutek przemian i postępu zmieniło się o 180 stopni…
Sympatyczną propozycję o uroku naszego Regionu nagrał przed laty również Wesoły Masorz. Pogodna piosenka Bo to nasz Śląsk opowiada po prostu o pięknie i uroku naszego Regionu, przywiązaniu do Regionu, jak też o przemianach zachodzących tutaj – zarówno tym pozytywnym, jak też negatywnym – bo obecny Śląsk, nie ma już wiele wspólnego, z tym znanym z opowieści naszych dziadków…
Skoro mowa o przemianach na Śląsku, piękną piosenkę, o jednak bardzo gorzkiej wymowie, nagrał Duet Dominika i Janusz ŻyłkaŚląsk się zmienia. O ile większość Artystów skupia się na zmianach zachodzących w krajobrazie naszego Regionu i zanikających tradycjach górniczych, Dominika i Janusz skupili się na zmianach zachodzących w ludziach i relacjach między nimi (niestety na niekorzyść), jak też konieczności wyjazdu za chlebem… W teledysku widzimy wiele malowniczych, często niezbyt znanych, zakątków naszego Regionu. Tekst podkreśla, co jest w życiu najważniejsze – rodzina, wartości i rodzinny dom.
O przemianach na Śląsku, z bardzo tęskną nutą – opowiada w swojej piosence Ballada o ŚląskuBożena Mielnik. Artystka skupia się na zmianach w krajobrazie, zaniku przemysłu, a w ślad za tym przepięknych tradycji, architektury i rodzinnych relacji. To tak naprawdę opowieść o wielkiej tęsknocie za Śląskiem, którego już nie ma. W teledysku widzimy wiele malowniczych zakątków naszego Regionu.
Wątek przemian zachodzących na Śląsku – zarówno tych pozytywnych, jak też negatywnych – jest częstym motywem w piosenkach. Temat pojawia się też w nastrojowej, utrzymanej w bluesowym klimacie balladzie Michaliny Starosty Kochany Śląsk. Oczywiście przede wszystkim pojawia się tu wątek miłości i przywiązania do Śląska oraz dumy z miejsca, z którego się pochodzi (niezależnie od krytyki innych), niezależnie od przeciwności losu – bo przecież to rodzinne strony, stąd pochodzą wszyscy bliscy, bohaterki piosenki.

Kto ma Urodziny w listopadzie?
Kto ma Urodziny w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
2.
Krzysztof KoniarekA ja lubię deszcz
3.
Dominika i Janusz ŻyłkaW rytmie naszych serc
4.
StachLusia
5.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
6.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
7.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
8.
Duet KaroPowiedz mi
9.
Witamina BandMasz jak w banku
10.
Duet RomanticaApetyt na miłość
11.
Paweł GołeckiCud natury, moje góry!
12.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
13.
Piotr HerdzinaBoża Nadzieja
14.
Edek DworniczekTak być nie miało
15.
Golden MixKto się czubi, ten się lubi

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w jesiennym nastroju cz.2 [głosujemy raz na dobę]