Aktualności wróć do listy
12.11.2019

Ojczyzna i Mała Ojczyzna w muzyce

Jak się okazuje, miłość do ojczyzny – czy swej ojczystej Ziemi, jest czętym tematem piosenek, również Gwiazd kojarzonych ze Śląską Sceną (choć niekoniecznie pochodzących z naszego Regionu). Pozostaniemy więc jeszcze na chwilę w tym klimacie…
Ojczysta Ziemia dla większości z nas odgrywa kluczową rolę w życiu i kształtowaniu tożsamości. Trudno się dziwić, że stanowi również kanwę licznych pięknych piosenek.
Do tematu Śląska i miłości do rodzinnej Ziemi wiele razy sięgali choćby Dominika i Janusz Żyłka. Jedną z piosenek w tej tematyce jest pogodny utwór Śląsk się zmienia – choć szlagier w pierwotnej wersji liczy wiele lat, piosenka wciąż jest aktualna i bardzo życiowa. Utwór jest szczególnie bliski wszystkim, którzy musieli wyjechać za chlebem…
Piosenką o naszej pięknej Ziemi, której nie możemy tu pominąć, jest niewątpliwie klasyk Katarzyny Gaertner – Gorzkie dymy. Piękny utwór wzrusza już całe pokolenia – zestawia obraz dawnego, uprzemysłowionego, niekoniecznie malowniczego Śląska z naszymi tradycjami, charakterem.
Sentymentalnie, ale też z odrobiną dystansu o przywiązaniu do swej ojczyzny i tęsknocie za nią opowiada też Zespół Ed’Mans w jednym ze swych największych hitów – Jada tam. Dom, to tom, ojczyzna to ojczyzna – choć pozornie nie ma w niej nic zachwycającego, jednak trudno bez niej żyć i nam jej brak. Choć sami nie rozumiemy dlaczego, jakoś czujemy potrzebę powrotu w rodzinne strony – choć nie zawsze bywało pięknie i łatwo…
Niemal do klasyki śląskiej piosenki przeszedł już szlagier Tęsknota za Śląskiem wykonywany przez Zespół Proskauer Echo i… Tobiego z Monachium. Jak już sami Wykonawcy wskazują – by tęsknić za danym Regionem, najwyraźniej nie trzeba z niego się wywodzić. Piękna, wzruszająca, bardzo sentymentalna, z lekka patetyczna piosenka zapada w pamięć, a jej wymowę podkreśla jeszcze malowniczy teledysk.
Skoro o miłości do Śląska mowa, nie można zapomnieć o propozycji nagranej przez ekipę Wykonawców z naszego regionu (Kola i Jula, Karpowicz Family, Jolanta i Jacek Kierok, Metrum) – Śląsku kochamy Cię. Piosenka i teledysk ukazujące piękno naszego regionu, nagrane zostały z myślą o (wtedy od niedawna funkcjonującej) Szlagierowej Liście TVS. Jest sentymentalnie, pogodnie. W tle możemy zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca z naszego regionu.
Oczywiście opowiadając o tęsknocie za małą ojczyzną, nie musimy zawsze mówić o Śląsku – ostatecznie nawet na naszej Scenie występuje sporo Artystów z innych regionów. Utwór o uniwersalnej wymowie ma w repertuarze Paweł Siluk-Steiner – mowa o wzruszającej piosence Nad ojczysty brzeg. Ballada chwyta za serce, opowiada po prostu o tęsknocie za domem, swą ziemią. Od niedawna możemy oglądać też teledysk do przeboju.
Kto świętuje w lutym?
Kto świętuje w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
2.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
3.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
4.
Danuta WiśniewskaCenne słowa trzy
5.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
6.
Zbyszek LemańskiZapraszam Cię na taras
7.
Ewa CzajkaJedna chwila z Tobą
8.
Adam HertzŚląsk, kawa i Ty
9.
Teresa WernerCzas na szczęście
10.
StachSłona łza
11.
OxforduoFajnie, że Cię znam
12.
Duet KaroTo nie moja wina
13.
Kasia PiowczykJeśli tylko
14.
Darek NowickiŻółte tulipany
15.
SonitusJuż nie tańczę dla Ciebie