Aktualności wróć do listy
01.05.2021

Piosenki o Ludziach Pracy :) cz.2

Nie od dziś wiadomo, że nasi Artyści są w stanie stworzyć piosenki niemal na każdy temat. Przy okazji Święta Pracy, postanowiliśmy przypomnieć – bardzo liczne – piosenki poświęcone przedstawicielom różnych zawodów.
Skoro mowa o ludziach pracy, niewątpliwie jedne z najpopularniejszych – a zarazem najbarwniejszych piosenek w tej tematyce ma na koncie Janina Libera. Pierwsza z nich poświęcona została kominiarzowi – mowa oczywiście o pełnej humoru piosence Kominiorz Antoś. To niewątpliwie piosenka, która niejednej osobie poprawi nastrój – a sam jej bohater jest całkiem sympatyczny. Bardzo barwną historię na temat reprezentantki innego zawodu – a konkretniej Barmanki – ma na koncie również Janina Libera. Mowa o piosence Spowiedź barmanki. Cóż – choć z ogromną dawką humoru, nie można odmówić piosence przesłania. Obie propozycje doczekały się też bardzo barwnych teledysków.

Barmanka stała się też główną bohaterką teledysków dwóch kolejnych Artystów naszej Sceny. Jedną z nich jest utwór Jaka Ona jest sexy Mirosława Jędrowskiego – w której treści nawet pojawia się nawiązanie do zawodu pięknej bohaterki – całości dopełnia też ciekawie zrealizowany teledysk. Piękna Barmanka stała się też główną bohaterką teledysku Bożeny i Mirka Szołtyska – do piosenki Ciągle sam. Tu wprawdzie w samym tekście piosenki nie ma bezpośrednich nawiązań do pracy Barmanki, ale teledysk jest niezwykle sugestywny.

Były barmanki, trzeba też wspomnieć Kelnerów – jeden z nich, troszkę pechowy i nieszczęśliwie zakochany – stał się bohaterem pierwszego przeboju Duetu Frele z Hajduk (wtedy znanego jako Hajdulki) - Miłość z karty menu. Sympatyczna piosenka doczekała się niestety jedynie wersji koncertowej.
Jak się okazuje, inne branże również mogą być inspirujące. Pogodnej piosenki na swój temat doczekał się też Listonosz (i nie mamy na myśli hitu Skaldów) – mowa o piosence Brieftrieger Grupy FEST. Również Fotografowie doczekali się piosenki na swój temat – właśnie reprezentant tego zawodu stał się głównym bohaterem piosenki Jasia Rysa z pierwszego krążka – Aparacik.

Oczywiście przeboju na swój temat doczekali się również Cukiernicy – mowa oczywiście o jednym z największych przebojów Zespołu Metrum – czyli humorystycznej, choć nieco przewrotnej piosence Cukiernik.
Hmm, piosenki na swój temat doczekali się swego czasu też Sklepikarze – mowa o leciwej piosence Zespołu Avista – Sklepikorz Waldek, opowiadającej o pewnym bardzo zapracowanym sklepikarzu.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]