Aktualności wróć do listy
11.02.2024

Piosenki o zimie cz.1

Hmm, zima kalendarzowa trwa w najlepsze. Pogoda wprawdzie jest zmienna, ale skoro zima, to czas przypomnieć piosenki… o zimie – tych akurat za wiele nie ma…
Wydawałoby się, że nastrojowa, romantyczna śnieżna zima, mróz malujący obrazy na szybach powinna być wyjątkowo inspirująca dla twórców piosenek – szczególnie, że w kręgach artystycznych nie brak zapalonych narciarzy, którzy chętnie też cieszą się zimowymi krajobrazami… Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego – o ile piosenek o lecie i wakacjach mamy dziesiątki, o jesieni znajdzie się kilkanaście propozycji, podobnie o wiośnie, to piosenek, o zimie – lub takich, w których zima stanowi tło do np. opowieści o miłości – jest tyle co nic (skromnie przedstawia się też kwestia teledysków w scenerii zimowej – ale o tym innym razem). Tak czy inaczej wychodzi na to, że dla większości twórców zima = Boże Narodzenie i wszelkie zimowe motywy pojawiają się jedynie w świątecznych piosenkach.
Przypomnijmy więc te nieliczne, które po prostu opowiadają o uroku zimy.
Chyba najbardziej znaną piosenkę o zimie mają na koncie Claudia i Kasia Chwołka – mowa o pełnej uroku balladzie Sypie śniyg. Piosenka po prostu opowiada o uroku zimy, pięknie świata przykrytego śniegiem, szybach ozdobionych przez mróz – tekst jest bardzo poetycki. Utwór doczekał się też bardzo malowniczego teledysku.
Urokliwą propozycję o zimie ma też na koncie Zespół KGB – mowa o piosence Zimowe chwile na Śląsku. Wprawdzie tu też pojawia się świąteczny akcent – ale raczej nie gra głównej roli, więc piosenka ma troszkę bardziej uniwersalną wymowę i może być grana przez całą zimę. Utwór to pełna uroku ballada z bogatym aranżem – tekst jest poetycki i ma w sobie coś baśniowego. Całości dopełnia piękny teledysk.

Kto ma Urodziny w lutym?
Kto ma Urodziny w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
StachLusia
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Golden MixTańczę dla Ciebie
7.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
8.
Karolina TrelaSercy robi bum
9.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
10.
Edek SikoraNiebieskie łąki
11.
Beata MańkowskaKochaj i tańcz
12.
Aneta i NorbertTulipany z Amsterdamu
13.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Duet KaroPowiedz mi

Sonda

Wybierz Przebój 2023 Roku - FINAŁ [głosujemy raz na dobę]