Aktualności wróć do listy
24.02.2018

Piosenki od kuchni – teksty

Tekst – istota piosenki czy tylko dodatek do melodii?
Pytanie filozoficzne, na które z pewnością nie znajdziemy odpowiedzi… Dla jednych najważniejsza część piosenki, dla innych dodatek, na zasadzie byleby coś było. W dodatku u wielu osób element powodujący zaprzeczenie samemu sobie – mianowicie, gdy w radiu emitowany jest zagraniczny przebój często słyszę wypowiedzi różnych osób, że nie znoszą zagranicznych piosenek, bo nie rozumieją tekstu. W porządku – czyli tekst ma dla danej osoby spore znaczenie… Ale po chwili emitowana jest śląska piosenka – typowy cover z delikatnie mówiąc niezbyt ambitnym niespójnym tekstem o byle czym, pozbawionym logiki. W tym momencie widzę u tej samej osoby zachwyt, osoba zaczyna podśpiewywać pod nosem. Po chwili zdziwiona pytam czy piosenka tej osobie się podoba, przecież tekst jest mówiąc delikatnie głupawy… W odpowiedzi słyszę, że przecież jej podoba się melodia, a tekst jej nie interesuje. Cóż – w tym momencie czasami lepiej uciąć dyskusję.
Znaczenie tekstu…
Mówiąc poważnie – tekst stanowi bardzo istotny element każdej piosenki. W wielu przypadkach decyduje o tym, czy ją zapamiętamy, z czym nam się kojarzy oraz czy polubimy piosenkę czy nie. Co z tego, że melodia jest przepiękna, wzruszająca, gdy tekst jest nijaki, opowiada o jakiś bezsensownych banałach, czy wręcz jest wulgarny?
Najprostszym przykładem są chyba – uwielbiane i budzące wzruszenie u zdecydowanej większości z nas – piosenki o Mamie. Fakt, że z uwagi na znaczenie tych piosenek, twórcy bardzo przykładają się też do samej kompozycji. Ale nie ukrywajmy – gdyby do tej samej melodii powstał tekst opowiadający o czym innym część z tych piosenek raczej nie stałaby się aż takimi hitami.
Podobna sytuacja dotyczy wielu humorystycznych piosenek. W ich przypadku z kolei, gdyby nie bardzo dowcipny tekst, często tworzący fabułę, opowieść. Takie teksty sprawiają, że piosenki słuchamy z zainteresowaniem, a przed oczami stają nam obrazy, czy wręcz film (skądinąd świetna podpowiedź dla twórców teledysków – z której bardzo niechętnie korzystają).
Pytając autorów tekstów skąd biorą pomysły na teksty, na ogół słyszymy jedną odpowiedź – z życia. No dobrze, nie oznacza to jednak, że koniecznie z własnego, a każdą linijkę musimy traktować dosłownie. Często teksty w jakiś sposób nawiązują do życia i konkretnych wydarzeń, ale nie stanowią ich opisu.
Dowód – pewnie większość z nas słyszała historię tekstu nowego przeboju Mirka Jędrowskiego Jajko jest OK. – Artysta wpadł na pomysł, gdy Jego Żona Bożena niechcący upuściła jako na podłogę… Nawiązanie do jajka jest, stanowi główny temat piosenki – ale Mirek nie opowiada w piosence przecież tej historii. I tak jest ze zdecydowaną większością tekstów. Z założenia każdy tekst, wiersz powinien być choć trochę metaforyczny – nie dosłowny, ale przekazujący coś w sposób subtelny, delikatny, choć też zrozumiały.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę