Aktualności wróć do listy
07.07.2018

Piosenki od kuchni - zapomnieliśmy o teledyskach...

Po kilku tygodniach przerwy wracamy, by zakończyć temat związany z piosenkami od kuchni. Jak zapowiedzieliśmy ostatnio, pozostaje kwestia teledysków.
Po raz kolejny wydawałoby się, że sprawa jest prosta. Powstaje piosenka, nagrywa się teledysk i koniec. Niby tak – ale pamiętajmy, że podobnie jak z piosenką – teledysk może być mały arcydziełem, ale może też być szczytem tandety i niedoróbek (dodajmy, że na naszym rynku możemy znaleźć clipy z obu biegunów).
Po pierwsze jeszcze raz podkreślmy – teledysk jest ilustracją graficzną czy raczej filmową do piosenki. To nie film dokumentalny o danym wykonawcy. To, że ktoś piecze w danym clipie tort, nie oznacza bynajmniej, że jest cukiernikiem. Dobrze, gdy teledysk w jakiś sposób nawiązuje do treści piosenki (co raczej – nie tylko na śląskim rynku) jest rzadkością. Oczywiście nie chodzi koniecznie o dosłowną ilustrację i przedstawienie jakiejś historii (choć właściwie – dlaczego nie?), ale choć oddanie nastroju utworu (odpowiednia kolorystyka, tempo ujęć, sposób montażu, czy też akcenty związane z tematem – fajnie, gdy np. w świątecznym clipie jednak gdzieś w tle pojawi się choinka czy inny tego rodzaju akcent).
Podobnie jak w przypadku samych piosenek, w przypadku teledysku na naszym rynku jest ogromny rozstrzał – od całkowicie samodzielnie wykonanych teledysków (samodzielnie rękami Artystów wykonujących piosenkę), przez produkcje firm fotograficznych, które od czasu do czasu zajmują się produkcją np. prostych reklamówek i lokalnych videoclipów aż po bardzo profesjonalnych realizatorów, mających do dyspozycji świetny sprzęt oraz garść ludzi.
Co ciekawe, w wielu przypadkach samodzielne produkcje naszych wykonawców poziomem nie odbiegają zbytnio od realizacji profesjonalnych ekip (przynajmniej w przypadku 2-3 Zespołów).
Co ciekawe, tak jak w przypadku piosenek wsłuchując się w nie przez jakiś czas, jesteśmy w stanie po małym fragmencie rozpoznać wykonawcę, ale też np. kompozytora i aranżera, również w przypadku teledysków stosunkowo łatwo rozpoznać kto stoi za daną produkcją (przynajmniej w przypadku kilku czołowych ich twórców).
Kto fajruje we wrześniu?
Kto fajruje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
AvistaRytm naszych serc
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
6.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
7.
FrejeLetni czas
8.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
12.
Mona LisaSilna jak lew
13.
Darek NowickiŻółte tulipany
14.
BetiBerPamiętnik
15.
Beata MichalskaTo Ty znalazłeś mnie

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem cz.2 [głosujemy raz na dobę]