Aktualności wróć do listy
04.12.2019

W barbórkowym klimacie

Pozostańmy na chwilę w klimatach Dnia Górnika, czyli Barbórki. Jak wspomnieliśmy wczoraj, tradycje górnicze zajmują ważne miejsce w również w twórczości naszych Artystów. W wielu przypadkach piosenki te stanowią odzwierciedlenie nie do końca barwnej rzeczywistości.

O Świętej Barbarze…

Oczywiście w twórczości naszych Gwiazd nie brak utworów poświęconych samej Świętej Barbarze (a przy okazji pośrednio tradycjom górniczym) – chyba najbardziej znaną propozycją jest przebój Grzegorza Poloczka Święta Barbaro. Również Świętej Barbarze swój utwór poświęcił Zespół Stiff Capella - mamy na myśli piosenkę Czorne łzy.

To co było i odeszło bezpowrotnie…

Jaki jest stan naszych kopalń oraz ile z nich zniknęło bezpowrotnie – wie chyba każdy. Ich zamykanie siłą rzeczy było ciosem dla Śląska (zarówno ze względu na utratę miejsc pracy, jak też zanik trzonu naszej tradycji). Również ten temat znalazł odzwierciedlenie w nastrojowych utworach naszych Artystów – Zespół B.A.R. stworzył wiele lat temu chwytający za serce utwór Zachodzi słońce dla Górnika. W podobnym klimacie utrzymana jest piosenka Tomka CORALA – Kopalnia Anna (wzbogacona równie sugestywnym teledyskiem).
Nieco mniej pesymistycznie, ale też z nutką tęsknoty za przeszłością, jest w piosence Grzegorza Poloczka – Tam kaj stoi stary szyb.

Życiowe wątki - opowiadające jednak o niełatwym życiu górników i ich rodzin, znajdziemy też w innych piosenkach z repertuaru choćby Grzegorza Poloczka.

 
Kto świętuje w lutym?
Kto świętuje w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
2.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
3.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
4.
Danuta WiśniewskaCenne słowa trzy
5.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
6.
Zbyszek LemańskiZapraszam Cię na taras
7.
Ewa CzajkaJedna chwila z Tobą
8.
Adam HertzŚląsk, kawa i Ty
9.
Teresa WernerCzas na szczęście
10.
StachSłona łza
11.
OxforduoFajnie, że Cię znam
12.
Duet KaroTo nie moja wina
13.
Kasia PiowczykJeśli tylko
14.
Darek NowickiŻółte tulipany
15.
SonitusJuż nie tańczę dla Ciebie