Aktualności wróć do listy
03.12.2019

W barbórkowym nastroju

Barbórka to w Śląskiej tradycji chyba jeden z najważniejszych dni w roku – ostatecznie jeszcze kilkanaście lat temu trudno było znaleźć rodzinę, która nie byłaby w jakiś sposób związana z kopalniami (jeśli nawet ktoś z rodziny nie pracował jako górnik, to często pracował choćby w administracji, itp.). Oczywiście w związku z masowym zamykaniem kopalń sporo się zmieniło, niemniej tradycje barbórkowe wciąż są w rodzinach żywe.
Oczywiście trudno się dziwić, że górnictwo, kopalnie oraz sama Święta Barbara pełnią bardzo ważną rolę w piosenkach naszych rodzimych Gwiazd. Oczywiście piosenki utrzymane są w bardzo różnych klimatach – od piosenek biesiadnych, nawiązujących do radosnego świętowania Barbórki, przez utwory mówiące o niełatwym życiu górników i czyhających na nich niebezpieczeństwach, aż po bardzo życiowe, niemniej przygnębiające utwory o zamykaniu kopalń i tym, co z nich zostaje.
Chyba najbardziej kompleksowo tradycjom górniczym przyjrzał się Zespół Szwarne Karlusy, który dwa lata temu wydał krążek z tradycyjnymi śpiewkami na karczmy. Na tradycjach górniczych w bardziej optymistycznym wymiarze skupił się też Zespół Kamraty w jednym ze swych największych hitów – Barbórka (który skądinąd powstał nawet w dwóch wersjach). w podobnym klimacie utrzymany jest jeden z największych przebojów Zespołu Hanys Bynd.

W wymiarze optymistycznym, a nawet z lekkim przymrużeniem oka wątki górnicze poruszył w swym dawnym hicie Zespół De Facto (Murziny tańcujom), ale też Kabaret Rak – który stworzył niezapomnianą parodię hitu Andrzeja Rybińskiego – Czas relaksu.


 

 
Kto świętuje w lutym?
Kto świętuje w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
2.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
3.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
4.
Danuta WiśniewskaCenne słowa trzy
5.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
6.
Zbyszek LemańskiZapraszam Cię na taras
7.
Ewa CzajkaJedna chwila z Tobą
8.
Adam HertzŚląsk, kawa i Ty
9.
Teresa WernerCzas na szczęście
10.
StachSłona łza
11.
OxforduoFajnie, że Cię znam
12.
Duet KaroTo nie moja wina
13.
Kasia PiowczykJeśli tylko
14.
Darek NowickiŻółte tulipany
15.
SonitusJuż nie tańczę dla Ciebie