Aktualności wróć do listy
13.09.2020

W zdecydowanie nowym kierunku…

Jak niedawno wspomnieliśmy, nasz rynek muzyczny podlega nieustannej ewolucji. Obserwując pojawiające się ostatnio nowe nurty muzyczne oraz nowe twarze, jak też nowe odsłony Znanych Postaci naszego Rynku, mówić możemy już raczej o rewolucji…
Daleka od szlagierowych brzmień niewątpliwie w swych piosenkach jest młodziutka Wokalistka Milla. Przypomnijmy, że Artystka debiutowała na naszej scenie ponad rok temu. W dotychczasowych piosenkach Milla skłania się zdecydowanie w kierunku współczesnej muzyki pop – może z lekką domieszką innych gatunków, jak choćby soul. Ciekawostką jest fakt, że Milla chętnie sięga też po covery piosenek klimatycznie chyba znacznie bliższych naszej scenie – czyli hitów lat 60’ i 70’, jak Dwudziestolatki (w swojej, ale w miarę tradycyjnej Interpretacji).

Kolejna nowa Wokalistka naszej sceny – Magda – również stawia na klimaty raczej odległe szlagierom. O ile na początek zaczęła od ballady o bardzo ponadczasowym brzmieniu (Piosenka walentynkowa), następnie podbiła listy przebojów dwoma piosenkami z pogranicza ballady pop-country, obecnie w piosence Każdy nowy świt poszła w stronę współczesnego popu (coś w klimatach powiedzmy Ani Dąbrowskiej czy Kasi Kowalskiej).
W tym miejscu warto też wspomnieć o Freli Blue. Artystka w przeciwieństwie do powyższych Wokalistek oraz Bohaterek poprzedniego artykułu rewelacyjnie czuje się w śląskiej gwarze i raczej nie fascynuje się nowoczesnym popem. Niemniej Jej utwory zdecydowanie trudno zaliczyć do szlagierowych – zdecydowanie przeważają w nich brzmienia bluesowe, swingowe, odrobina rocka oraz jazzu. Artystka od początku swej kariery na Śląskiej Scenie jest konsekwentna i zdecydowanie idzie pod prąd dominujących nurtów.

W nowym kierunku zmierza też kolejny nowy Bohater Śląskiej Sceny, czyli Zespół Roszak SHOW, podobnie jak Frela Blue, Zespół też stawia na Śląskie brzmienia, niemniej w zdecydowanie popowo-rockowej odsłonie. W przeciwieństwie do wspomnianych kilku Wokalistek, Zespół inspiruje się jednak raczej klasykami sceny rozrywkowej i ponadczasowymi brzmieniami.

Kto ma fajer we wrześniu?
Kto ma fajer we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Danuta WiśniewskaPróżne słowa
2.
Adam HertzMagdaleno Mario
3.
Damian HoleckiNasz Świat, nasz dom
4.
Arkadia BandBędzie OK
5.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
6.
AlinaNie zakocham się tej nocy
7.
De SilversOcean łez
8.
Blue PartyNajlepsze życzenia
9.
Proskauer EchoFrancesco
10.
A To MyNa zawsze razem
11.
Karpowicz FamilyNic nie zmienię
12.
Mariola GutowskaIdę przed siebie
13.
Adam HertzŚląsk, kawa i Ty
14.
Tim FabianZostań proszę
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaOdchodzisz, kiedy kocham

Sonda

Przebój lata 2020 2. półfinał [głosujemy raz na dobę]