Aktualności wróć do listy
22.09.2022

Witaj szkoło – clipy w szkolnej ławie cz.3

Tak więc było już o szkole w teledyskach w charakterze wspomnieniowo-sentymentalnym oraz w charakterze poglądowym (a przy okazji bardzo humorystycznym). Znajdzie się jednak spora grupa teledysków, w których szkoła pojawia się jako element fabuły lub/i po prostu metafora.
Jako wycinek fabuły szkoła pojawia się m.in. w clipie Koli i Juli do Ich pięknej ballady Kwiaty. Oczywiście przyglądając się uważnie, można wychwycić głębszą wymowę teledysku (w tym szkolnych ujęć). Tak czy inaczej, klasa szkolna stanowi tu głównie interesujące tło dla całości romantycznej i refleksyjnej piosenki.
W podobnym kontekście szkoła pojawia się w teledysku do niezbyt znanej piosenki Krzysztofa Respondka (nagranej z Marcinem Wyrostkiem) – Góra Złota. Tu również szkoła stanowi tło, a w pewnym sensie też metaforę, jak też wycinek dzieciństwa głównego bohatera.
Ciekawy akcent fabularny, a zarazem z lekka metaforyczny, szkoła stanowi też w teledysku do jednego z największych przebojów Michaliny StarostyGryfno Frela. Tu ujęcia w szkole stanowią ilustrację części barwnego dzieciństwa lekko niesfornej i niepokornej dziewczynki (tytułowej bohaterki), niezrozumianej przez grono pedagogiczne.
Metaforycznie, ale też jako element całkiem skomplikowanej fabuły, szkoła pojawia się w teledysku do piosenki Sobą być – słynnego protest songu Zespołu Arkadia Band. Tu z jednej strony widzimy migawki z małą dziewczynką (czyli wspomnienia głównej Bohaterki), z drugiej ujęcia z dorosłą Dorotą siedzącą znudzoną w szkolnej ławie – tu zdecydowanie robi się ciekawiej i otwiera się pole do interpretacji…
Kto obchodzi Urodziny w październiku?
Kto obchodzi Urodziny w październiku?
Kto świętuje Urodziny we wrześniu?
Kto świętuje Urodziny we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór

Lista przebojów

1.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
2.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
3.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
4.
Golden MixTyle chwil przed nami
5.
Edek DworniczekMoja nadzieja
6.
Paweł GołeckiOdpłyńmy Miła
7.
AlinaNasz czas
8.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
9.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
10.
Wesoła BiesiadaDziołcha ze Śląska
11.
Duet KaroJo i Ty
12.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
13.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
14.
Duo Fenix - Dwa FynikiZawsze tylko razem
15.
Bożena i Mirek SzołtysekMiłości ton