Aktualności wróć do listy
22.09.2022

Witaj szkoło – clipy w szkolnej ławie cz.3

Tak więc było już o szkole w teledyskach w charakterze wspomnieniowo-sentymentalnym oraz w charakterze poglądowym (a przy okazji bardzo humorystycznym). Znajdzie się jednak spora grupa teledysków, w których szkoła pojawia się jako element fabuły lub/i po prostu metafora.
Jako wycinek fabuły szkoła pojawia się m.in. w clipie Koli i Juli do Ich pięknej ballady Kwiaty. Oczywiście przyglądając się uważnie, można wychwycić głębszą wymowę teledysku (w tym szkolnych ujęć). Tak czy inaczej, klasa szkolna stanowi tu głównie interesujące tło dla całości romantycznej i refleksyjnej piosenki.
W podobnym kontekście szkoła pojawia się w teledysku do niezbyt znanej piosenki Krzysztofa Respondka (nagranej z Marcinem Wyrostkiem) – Góra Złota. Tu również szkoła stanowi tło, a w pewnym sensie też metaforę, jak też wycinek dzieciństwa głównego bohatera.
Ciekawy akcent fabularny, a zarazem z lekka metaforyczny, szkoła stanowi też w teledysku do jednego z największych przebojów Michaliny StarostyGryfno Frela. Tu ujęcia w szkole stanowią ilustrację części barwnego dzieciństwa lekko niesfornej i niepokornej dziewczynki (tytułowej bohaterki), niezrozumianej przez grono pedagogiczne.
Metaforycznie, ale też jako element całkiem skomplikowanej fabuły, szkoła pojawia się w teledysku do piosenki Sobą być – słynnego protest songu Zespołu Arkadia Band. Tu z jednej strony widzimy migawki z małą dziewczynką (czyli wspomnienia głównej Bohaterki), z drugiej ujęcia z dorosłą Dorotą siedzącą znudzoną w szkolnej ławie – tu zdecydowanie robi się ciekawiej i otwiera się pole do interpretacji…
Kto świętuje we wrześniu?
Kto świętuje we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiCud natury, moje góry!
2.
StachLusia
3.
Duet KaroPowiedz mi
4.
Krzysztof Pietrek, Mateusz SzymczykBo życie takie jest
5.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
6.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
7.
Dominika i Janusz ŻyłkaW rytmie naszych serc
8.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
9.
Happy Jędrowski ShowRakieta
10.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
11.
Golden MixKto się czubi, ten się lubi
12.
Mariusz KalagaCiebie mam
13.
Witamina BandMasz jak w banku
14.
Edek DworniczekCzekam
15.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów