Aktualności wróć do listy
25.10.2021

Z akcentem rolniczo-dożynkowym

Wprawdzie czas dożynek za nami, niemniej kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Chleba. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć Wam kilka propozycji naszych Artystów o tematyce… rolniczej.
Wprawdzie Śląsk kojarzy się głównie z przemysłem i miastami, niemniej w repertuarze naszych Gwiazd możemy znaleźć też sporo propozycji z akcentami… rolniczymi. Akcenty te możemy dostrzec głównie w teledyskach, ale co ciekawe, czasami pojawiają się też w treści piosenek…
Skoro mowa o Święcie chleba, z pewnością w tym miejscu powinniśmy przypomnieć piękną i bardzo klimatyczną propozycję Grzegorza Poloczka – Bochen chleba. Jak sam Artysta przyznał kilka lat temu, piosenkę stworzył właśnie pod kątem dożynek, ale też dla przypomnieniu o szacunku do jedzenia, szczególnie do chleba, który niestety obecnie jest postawą deficytową. Klimatycznej piosence towarzyszy nastrojowy teledysk zrealizowany w chorzowskim Skansenie. To niewątpliwie piękna, refleksyjna propozycja warta uwagi.
O szacunku do ciężkiej pracy na roli i jej owoców opowiada też jedna z nowszych propozycji Zespołu Duo Fenix – mowa o propozycji Żniwna makatka. Całość ilustruje również klimatyczny teledysk, ukazujący właśnie pracę na roli w historycznym wydaniu. Piosenka ma sporo uroku i pomimo optymistycznego brzmienia skłania do refleksji.
Nieco akcentów związanych z rolnictwem, chlebem i szacunkiem do tradycji pojawia się też w pięknej piosence Zespołu Mateusz Troll i Przyjaciele – W mych wspomnieniach. O ile w samym tekście akcentów rolniczych pojawia się relatywnie niewiele, całości dopełnia świetny, wzruszający teledysk, ukazujący urok polskiej wsi i tradycji.
Akcenty rolnicze w nieco innym kontekście pojawiają się też w piosence i teledysku nieco zapomnianego Zespołu Pik Band – Moje ranczo. Piosenka ma z założenia humorystyczną i dowcipną wymowę, a w roli głównej pojawiają się akcenty związane ze zwierzakami i opieką nad nimi.
Skoro o akcentach rolniczych mowa, nie możemy zapomnieć o propozycji Zespołu Time, utrzymanej w bardzo żartobliwym tonie, opowiadającej po prostu o urokach pracy na roli (ze sporą nutką autobiograficzną), czyli utworze Kombajn.

 
Kto świętuje w listopadzie?
Kto świętuje w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
2.
Kobiety na WalizkachHej życie!
3.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
4.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
5.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
6.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
7.
Paweł GołeckiDla kilku chwil
8.
Marta SkarbaKłam
9.
AlinaPrzed nami
10.
Teresa WernerWarto żyć
11.
Kasia ESBeztroskie lata
12.
Tim FabianSinging Yeah
13.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
14.
Stach i MagdalenaMam Cię dość
15.
Bernadeta KowalskaPalmowa miłość