Aktualności wróć do listy
02.11.2019

Z głęboką refleksją

W te wyjątkowe dni pozostaniemy jeszcze przez chwilę przy utworach skłaniających do refleksji, mówiących – dosadnie lub bardziej metaforycznie – o tych, których już nie ma z nami.
Jak już pisaliśmy, nasz rynek muzyczny kojarzony jest (krzywdząco) z muzyką czysto rozrywkową, płytką i pozbawioną głębszych treści – że jest zupełnie inaczej udowadnialiśmy już wielokrotnie. Tym razem skupimy bardzo smutnych piosenkach, które skłaniają do refleksji, a zarazem stanowią wyraz ekspresji i wyrażenia głębokich przeżyć twórców.
W tym dniu warto przypomnieć piękny utwór Mariusza Kalagi i Krzysztofa Szpota, którzy wspólnie nagrali wzruszającą i piękną piosenkę Nuty grają dziś dla Ciebie – ku pamięci wspaniałego Mirosława Breguły z Zespołu Universe. Tekst jest raczej poetycki i metaforyczny, choć zawiera też odwołania do biografii Artysty. Piosenka chwyta za serce, ale zarazem jest pełna subtelności.
Do tematów ostatecznych nawiązały też Claudia i Kasia Chwołka w piosence Łostołeś tam . Piosenka jest bardzo życiowa, tekst dla odmiany stanowi opowieść – ma swoją fabułę. Podobno piosenka inspirowana jest autentyczną historią wujka Artystek. Całość chwyta za serce, zilustrowana jest też dosyć mocnym teledyskiem.
Jeszcze ciekawiej przedstawia się sytuacja, gdy sam tekst piosenki nie mówi właściwie do końca o ostatecznym rozstaniu (w sensie śmierci) – a ogranicza się do metafor (piosenka jest bardzo ładna), za to zilustrowany jest mocnym i dosyć dosadnym teledyskiem. Na Śląskiej Scenie takie rozwiązania należą do rzadkości – niemniej sami znaleźliśmy 2 przykłady. Pierwszym z nich jest piękna ballada Jacka Silskiego Żegnaj, adieu, goodbye – z której tekstu nie wynika jednoznacznie, iż chodzi o śmierć (równie dobrze może chodzić o nieszczęśliwą miłość i cierpienie po rozstaniu). Teledysk jest jednak bardziej dramatyczny i wyrazisty – niemniej niezwykle profesjonalnie zrealizowany.
W podobnym tonie, choć znacznie bardziej dosadnie, swój dawny teledysk zrealizował Zespół Jinks. Co ciekawe w piosence też nie ma właściwie mowy o śmierci (no, może tylko w trybie przypuszczającym) – więc tym bardziej (liczący już sporo lat teledysk) robi wyjątkowo silne wrażenie (i chyba trochę za bardzo przytłacza, tym bardziej, że opowiada o matce).
Na mocny i dosadny tekst mówiący o stracie kogoś bliskiego postawił Zespół Time – który dedykował swoją piosenkę zmarłemu w tym roku Fanowi. Piosenka Żegnaj przyjacielu jest niewątpliwie bardzo wzruszająca i emocjonalna, wyraża głęboki ból i cierpienie. Całość jednak jest bardzo mocna i dosadna, a dla niektórych odbiorców trochę kontrowersyjna.

 
Kto świętuje w lutym?
Kto świętuje w lutym?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
2.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
3.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
4.
Danuta WiśniewskaCenne słowa trzy
5.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
6.
Zbyszek LemańskiZapraszam Cię na taras
7.
Ewa CzajkaJedna chwila z Tobą
8.
Adam HertzŚląsk, kawa i Ty
9.
Teresa WernerCzas na szczęście
10.
StachSłona łza
11.
OxforduoFajnie, że Cię znam
12.
Duet KaroTo nie moja wina
13.
Kasia PiowczykJeśli tylko
14.
Darek NowickiŻółte tulipany
15.
SonitusJuż nie tańczę dla Ciebie