Aktualności wróć do listy
26.01.2024

Bezpieczne zabawy na śniegu

Ferie dla jednych wciąż trwają, dla innych już się skończyły. Tak czy inaczej, nasze dzieci nie powinny przesiadywać w domu. Ważne jednak, by zatroszczyć się o elementarne zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw, gdy pojawi się odrobina śniegu (a chyba sami troszkę o nich zapominamy).
Skoro o bezpieczeństwie zimą mowa – czy to podczas ferii, czy już po, choć nasze dzieci generalnie mają sporą awersję do wychodzenia z domu na podwórko, na ogół pojawienie się choć odrobiny śniegu, powoduje jednak chęć do szaleństw na białym puchu.
Ostatnio było sporo o sankach, niemniej przecież ukochane zimowe zabawy dzieci od pokoleń, to lepienie bałwana czy rzucanie śnieżkami. O ile te pierwsze raczej nie wiąże się ze zbyt licznymi zagrożeniami (choć przy kreatywności niektórych dzieci, nigdy nie wiadomo), to z rzucaniem śnieżkami jest znacznie gorzej… Szczególnie, że nasze pociechy, nieprzywykłe do szaleństw na śniegu, nawet te wyjątkowo grzeczne, nie pamiętają, a czasami nawet nie wiedzą o sporych zagrożeniach, jakie wiążą się z tą pozornie niewinną zabawą.
Tu znów sprawdzi się najlepiej tradycyjna rozmowa – oczywiście nie jednorazowe nudne kazanie, podczas którego dziecko się wyłączy lub będzie wręcz gapiło się w ekran smartfona, ale dialog… Możemy poprzeć się tu opowieściami z naszego dzieciństwa (nawet troszkę przerysowanymi), możemy też odwołać się do przykładów z książek lub (przygotowanych wcześniej – niezbyt drastycznych graficznie) materiałów z Internetu.
Chyba nikomu z dorosłych nie musimy przypominać, jakie zagrożenia wiążą się z tą z pozoru niewinną zabawą – pewnie wielu z nas zna kogoś, kto w dzieciństwie podczas takiej niewinnej zabawy oberwał porządnie w oko – co czasami kończyło się wyjątkowo tragicznie, czyli nawet utratą oka lub uszkodzeniem wzroku, a czasami nieco mniej tragicznie, ale z pewnością boleśnie i niezbyt estetycznie – czyli podbitym okiem.
Tu problemem są śnieżki, w których niechcący lub celowo znajdzie się kamień lub inny twardy lub ostry element, ale czasami wystarczy mocno ubity zlodowaciały śnieg lub bryła lodu. O ile jeszcze nasze pokolenie regularnie słyszało w domu i szkole „kazania” związane z bezpiecznymi zabawami (lub wręcz miało je zakazane), to dla dzisiejszych dzieci to często abstrakcja – z uwagi na łagodne zimy i fakt, że nasze dzieci nie wychodzą na podwórko, jakoś zapominamy, o uczeniu elementarnych zasad bezpieczeństwa (no – a akurat do „bitw” na śnieżki bardzo często dochodzi choćby w drodze ze szkoły).
Aha – oczywiście regularnie przypominajmy też naszym dzieciom, o bezwzględnym zakazie rzucania śnieżkami w samochody – szczególnie jadące (bo bardzo łatwo można doprowadzić do poważnego wypadku), ale nawet stojące, które łatwo można uszkodzić – narażając właściciela na duże problemy, a nas jako rodziców, na spore koszty i ogromne nieprzyjemności. Oczywiście warto przestrzegać nasze dzieci przed jeszcze bardziej szalonymi pomysłami – jak zrzucanie śniegu czy lodu z mostu czy kładek dla pieszych na samochody, czy idących niżej przechodniów (akurat takich „genialnych” pomysłów u naszych pociech nie brakuje) – chyba sami doskonale wiemy, że dziecko może w ten sposób doprowadzić nawet do śmiertelnego wypadku.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]