Aktualności wróć do listy
27.01.2023

Bezpieczne zabawy zimą

Zima bez śniegu – źle, ze śniegiem – jeszcze gorzej… Mawia się, że Polaków nikt nie zadowoli, z pewnością wiele w tym prawdy – niemniej jeśli chodzi o pogodę, to nie tylko kwestia naszego wydziwiania, ale też w ostatnich latach zmian kulturowych i zmian nawyków, w ślad za tym – bezpieczeństwa (również naszych dzieci).
Nie ma co się oszukiwać – w ostatnich 2 dekadach zdecydowana większość z nas odzwyczaiła się od typowej zimy. Obecnie coś, co znaliśmy jako zima w czasach naszego dzieciństwa, dziś raczej podciąga się pod anomalie pogodowe. Dla naszych dzieci to również abstrakcja. Niestety pojawienie się śniegu, mrozów i zamarzniętych powierzchni stanowi przez to ogromne zachowanie – większość z nas w związku z brakiem zimy po prostu przestało uczyć regularnie nasze pociechy bezpiecznego zachowania w zimowych warunkach… Mówiąc wprost – kiedy pokolenie nas, czy naszych rodziców zachowywało się zimą brawurowo, po prostu wynikało to z naszej niesforności, chwilowej bezmyślności czy buntu przeciwko zakazom – ale gdzieś w podświadomości doskonale mieliśmy zakodowane, że postępujemy źle i ryzykownie, a w większości przypadków przestrzegaliśmy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nasze dzieci tych zasad nie znają – słyszą je ewentualnie raz-dwa razy w życiu, często bez szerszego kontekstu (np. niby gdzieś coś świta, że nie wolno zjeżdżać z górki przy ruchliwej jezdni, ale właściwie nie bardzo wiadomo dlaczego; przecież właściwie mają okazję jechać na sankach 2-3 raz w życiu).
Gdy do tego dorzucimy, że nasze dzieci bardzo rzadko wychodzą na podwórko, a znając życie nawet na sankach, nartach czy łyżwach jeżdżą wpatrując się jednocześnie w smartfon (skądinąd wymaga to sporych zdolności), o wybitnie „głupi” wypadek nietrudno.

Co zrobić, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo?

  • Niezależnie od pogody, warto kilka razy w ciągu sezonu zimowego – choćby przy okazji wspólnego oglądania filmu, którego fragment akcji rozgrywa się zimą lub sportów zimowych – przypominać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa.
  • W przypadku młodszych dzieci, warto sięgać po prostu po filmiki edukacyjne lub tradycyjne, ilustrowane książki, z morałem – gdzie obrazowo (oczywiście w nie aż tak tragicznym kontekście, jak może stać się to w rzeczywistości), ukazane są skutki niebezpiecznych zachowań zimą (na wartach, sankach, łyżwach, na ślizgawce czy rzucając się śnieżkami).
  • Na początek wyjdźmy na śnieg wspólnie z dziećmi, przypomnijmy o zasadach bezpieczeństwa już bezpośrednio w styczności ze śniegiem i lodem.
  • Widząc z daleka nieodpowiednie zachowanie innych w zimowych warunkach, zwróćmy na nie uwagę dziecka, a w miarę możliwości (jeśli zachowanie rzeczywiście jest ryzykowne dla danej osoby czy ludzi wokół) zwróćmy kulturalnie, ale stanowczo uwagę (np. dziecku, które chce zjeżdżać z górki w miejscu niebezpiecznym – np. zbyt mało oddalonym od ulicy).
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]