Aktualności wróć do listy
09.08.2019

Fajne zabawy bez komputera i smartfona

Nie oszukujmy się – jeśli nasze dzieci nie rozstają się z komputerem i smartfonem przez cały rok, w dodatku nie praktykują innych form rozrywki, bez naszej małej pomocy w czasie wakacji raczej nie zmienią formy rekreacji…
Każdy z nas wspomina z sentymentem zabawy z czasów dzieciństwa własnego, czy wręcz opowieści jeszcze starszych pokoleń. I dziwimy się, że nasze dzieci tak się nie bawią. No dobrze – a skąd mają w ogóle znać takie zabawy?
Dzieci naprawdę chętnie skorzystają z tradycyjnych gier i zabaw, niemniej przyda się nasza mała instrukcja oraz (choć początkowy współudział)…  Oto kilka naszych, właściwie banalnych propozycji:
  • Tradycyjna zabawa w chowanego. Jej atutem jest możliwość dostosowania do zmiennej liczby uczestników – z małym dzieckiem śmiało możemy zabawić się nawet w dwójkę.
Przy okazji ćwiczymy cierpliwość, wyobraźnię i spostrzegawczość dziecka.
  • Rzut do celu – przygotujmy jakiś cel, np. wytłoczkę do jajek (początkowo im większa, tym lepsza. Uczestnicy zabawy otrzymują np. po 3 piłeczki pingpongowe, ewentualnie kauczukowe i rzucają tak, by trafić piłką do wytłoczki, wygrywa ten, kto w określonej wcześniej liczbie rund miał więcej trafnych rzutów. Oczywiście zabawę możemy wzbogacić – np. numerując „pola” w wytłoczce.
Przy okazji ćwiczymy zręczność dziecka, jego koordynację ruchów, cierpliwość, wyobraźnię przestrzenną.
  • Poszukiwanie kulki – przygotujmy np. szklaną kulkę, czy nawet inny nie za duży obiekt (np. plastikową figurkę) i wrzućmy do piski wypełnionej np. suszonym grochem czy fasolą. Zadaniem dziecka, jest odnalezienie zabawki posługując się tylko zmysłem dotyku (z zawiązanymi oczami lub w misce nakrytej ręcznikiem).
Rozwijamy zmysły dziecka (szczególnie dotyk), jego koordynację ruchową.
  • Czas w zwierciadle – zabawa przeznaczona dla dowolnej liczby graczy, potrzebny jest do niej zegarek ze wskazówkami oraz lustro. Zadaniem uczestników jest odczytywanie godziny z odbicia w lustrze (oczywiście utrudnieniem może być stosowanie zegara z cyframi rzymskimi lub w ogóle bez cyfr).
Ćwiczymy przy okazji zmysły dziecka (zwłaszcza wzrok), jego orientację przestrzenną, stronność ciała (lewo-prawo), ćwiczymy kompetencje matematyczne.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]