Aktualności wróć do listy
03.02.2023

Mało zimowa zima - czyli by dziecko się nie nudziło, ale spędziło czas aktywnie

Zima w tym roku po raz kolejny mówiąc najsubtelniej pokazuje swoje kapryśne oblicze... Jak więc zorganizować naszym dzieciom wolne chwile, by spędziły je aktywnie i kreatywnie, a nie przed ekranami komputerów i smartfonów?
Nieustannie powtarzamy, że nasze dzieci powinny w końcu oderwać się od ekranów i spędzić czas wolny aktywnie. Pytanie brzmi, jak tego dokonać, gdy w czasie ferii zimowych zimy nie ma (ferie w wielu województwach trwają), a po feriach mamy prawdziwą mozaikę pogodową (tak czy inaczej bałwanka raczej nie ulepimy), do kompletu raczej jest wilgotno i  deszczowo, tym samym raczej na spacerach nie zaszalejemy…

Pomimo wszystko aktywnie

W miarę możliwości, jeśli tylko nie pada, starajmy się przejść z naszymi dziećmi choć na krótki spacer (oczywiście szczególnie troszcząc się o odpowiedni ubiór, gdyż pogoda jest wybitnie zdradliwa).
Nie rezygnujmy całkowicie ze sportów zimowych – poszukajmy w okolicy krytego lodowiska i choć raz zorganizujmy mały wypad na łyżwy. Dla większości dzieci to duża atrakcja, a przy okazji ciekawa odmiana od codziennych zajęć.
Wprawdzie w dobie platform streemingowych, a jednocześnie kryzysu finansowego, ostatnio raczej rzadko zaglądamy do kina, może jednak warto wybrać się choć na jeden rodzinny wypad do kina. Wartościowym, zarazem atrakcyjnym, choć kosztowniejszym rozwiązaniem, jest też wyjście do teatru – szczególnie w okresie ferii nie brakuje spektakli adresowanych do dzieci i młodzieży. Ostatecznie możemy też prześledzić ofertę lokalnych domów kultury, które w okresie ferii organizują dla najmłodszych różne atrakcje (w tym przedstawienia, pokazy filmowe w sali kinowej, czy różne interesujące warsztaty).

Spędzamy czas w domu

Jeśli pogoda wyjątkowo nie dopisuje lub nasze dzieci czują się nienajlepiej (niestety sezon infekcji w pełni), postarajmy się ciekawie zorganizować czas w domu.
Tutaj warto sięgnąć choćby do starych, dobrych sprawdzonych gier planszowych – których z pewnością w domu mamy całkiem sporo (zarówno klasycznych, jak też nowocześniejszych). Możemy zorganizować np. maraton z grami czy coś w rodzaju zawodów. Hmm, jeśli gier mamy niezbyt wiele lub po prostu te, które posiadamy, nieco dzieciom się znudziły, zawsze możemy pokusić się o modyfikację gry (stworzenie nowych zasad) lub zakup czegoś nowego (na szczęście można kupić również stosunkowo tanie gry, z nieco mniej znanych firm) lub zakupić czasopismo dla dzieci (typu „Świerszczyk” itp.), gdzie niemal zawsze jest dołączona jakaś prosta, ale fajna i prorozwojowa gra.
Uwzględniając, że trwa karnawał, spróbujmy zorganizować w domu minibal karnawałowy – możemy zaprosić znajomych dziecka lub (z uwagi choćby na kwestie zdrowotne) ograniczyć się jedynie do domowników. Udekorujmy troszkę pokój (balony, serpentyny, może też jakieś własnoręcznie przygotowane łańcuchy lub girlandy). Możemy też pomyśleć o jakiś przebraniach – tu przydatne mogą okazać się stare rzeczy znalezione w zakamarkach szafy. W przypadku młodszego dziecka, możemy też zorganizować bal dla lalek czy maskotek.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]