Aktualności wróć do listy
24.06.2022

Planujemy wakacje

Wakacje za pasem, wielu z nas stoi przed dylematem, w jaki sposób zorganizować czas swoim pociechom – ostatecznie przed nimi 2 miesiące bez szkoły oraz obowiązków…
Wakacje to niewątpliwie najbardziej wyczekiwany przez dzieci i młodzież czas w roku – przez nas już nieco mniej, gdyż z naszym urlopem różnie bywa, ponadto nie brak wśród nas zwolenników poglądów (dosyć dziwnych), że wakacyjny wyjazd z dzieckiem to kiepski pomysł. Tego ostatniego nie będziemy litościwie komentować…
Tak czy inaczej nasz urlop to jakieś 2-3 tygodnie, a nasze pociechy czeka około 9 tygodni laby. Przez ten czas trzeba zapewnić jakąś opiekę i zajęcia… Cóż – w tym ostatnim przypadku też poglądy wielu Rodziców i Dziadków bywają dziwne…

Funkcja wakacji

Przypomnijmy, że głównym zadaniem wakacji, podobnie jak urlopu, jest umożliwienie wypoczynku, regeneracji fizycznej i umysłowej organizmu. Jak podkreślają specjaliści, w przypadku osób dorosłych wskazane są 3 tygodnie nieprzerwanego wypoczynku (przekażmy to naszym szefom ;) ), w przypadku rozwijających się organizmów dzieci – czas odpowiednio dłuższy.
By wypoczynek i regeneracja były w pełni możliwe, wskazana jest zmiana otoczenia – nie chodzi bynajmniej o wyjazd na Hawaje, a po prostu zmianę rytmu dnia, 0 kontaktu ze szkołą czy zakładem pracy (w przypadku dorosłych) oraz choć minimalną zmianę lokalizacji.

Byłoby idealnie

Ideałem byłby wyjazd dziecka na całe 2 miesiące – i to najlepiej w więcej niż jedno miejsce. Czy to z nami, czy z kimś z rodziny lub właśnie do zamieszkujących dalej krewnych. Nieustannie świetnym pomysłem jest dłuższy pobyt na działce rekreacyjnej…

Rozwiązanie w wersji minimum

Oczywiście ideałem jest wyjazd na wieś, do jakiegoś kurortu lub przeciwnie – niemal do dziczy. Pewnym substytutem może być jednak odmiana w postaci spędzenia kilku dni w innej miejscowości, a nawet dzielnicy. Dla najmłodszych mieszkających w budynkach wielorodzinnych, szaleństwem będzie już pobyt w domu z ogródkiem (najlepiej przydomowym lub po prostu z codziennymi wyjściami na kilka godzin do ogródka działkowego). W przypadku dzieci mieszkających na wsi – sytuacja jest trudniejsza, bo ostatecznie średnim pomysłem będzie wysłanie naszej pociechy do krewnych mieszkających w bloku w sercu dużego miasta – choć z drugiej strony mają tu szanse na zupełnie inne rozrywki, których nie mają szansy zaznać na co dzień.
Przede wszystkim zatroszczmy się, by dzieci miały szansę wypocząć, wyspać się i maksymalną ilość czasu spędzać na świeżym powietrzu – najlepiej względnie aktywnie (choćby spacerując lub nawet pluskając się w maleńkim przydomowym dmuchanym baseniku). Jeśli już relaks na siedząco – to również maksymalnie na świeżym powietrzu – z książką lub czasopismem w dłoni (już nawet nieszczęsny komiks będzie lepszym pomysłem niż smartfon).
Postarajmy się też zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami – jeśli dziecko czy nastolatek ma trudności w nawiązywaniu znajomości, pomóżmy mu, choćby przez wprowadzenie w przyjazne środowisko (może np. zaaranżować jakieś spotkanie czy wspólną wycieczkę z dawno niewidzianym kuzynostwem w podobnym wieku?).
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]