Aktualności wróć do listy
04.03.2022

Powrót do szkoły – wykażmy się wyrozumiałością

Zgodnie ze starą maksymą małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. Niewątpliwie stare powiedzenie idealnie odnosi się do szkolnej rzeczywistości i problemów naszych dzieci.

Niestety w wielu przypadkach pandemia znacznie pogłębiła skalę trudności szkolnych naszych dzieci – często do problemów czysto edukacyjnych dochodzą kwestie trudności emocjonalnych oraz społecznych. Niestety dzieci coraz częściej i tak kiepsko radzą sobie z relacjami z kolegami z klasy czy szkoły, jak też z nauczycielami, a sytuację pogłębiło tylko nauczanie zdalne i znaczne ograniczenie kontaktów z rówieśnikami oraz nauczycielami (relacja w formie zdalnej ograniczona jest do minimum).
Nasze dzieci wracając do szkoły po edukacji zdalnej oraz po feriach mogą mieć spore problemy z zaadaptowaniem się do szkolnych realiów, powrotu do rytmu szkolnych obowiązków (który podczas edukacji zdalnej był znacznie zaburzony), jak też do wspomnianych relacji z kolegami. Może dla nas zwykłe nawiązanie rozmowy z sąsiadem z ławki czy kolegą na przerwie wydaje się czymś banalnym (choć w praktyce nawet my – dorośli – nieraz mamy trudności w nawiązaniu kontaktu np. ze współpracownikiem). Dorzućmy do tego dotychczasowe trudności szkolne, które przecież wiele naszych dzieci miało już przed pandemią – niestety nauka zdalna, jak też problemy zdrowotne naszych dzieci i nas w większości przypadków tylko je pogłębiła (jedynie w nielicznych przypadkach nauka w domu okazała się zbawienna – bo akurat dzięki swej formie przypadła niektórym dzieciom do gustu i podziałała motywująco, szczególnie, jeśli my pomagaliśmy im w nauce).

Jak pomóc dzieciom?

Przede wszystkim powinniśmy okazać wyrozumiałość i cierpliwość naszym dzieciom. Obserwujmy je uważnie, rozmawiajmy o szkole i starajmy się być na bieżąco z tym co się dzieje i w miarę możliwości zaoferujmy naszym pociechom pomoc. Nawet jeśli sami (w przypadku starszych uczniów) nie do końca ogarniamy materiał, zawsze możemy wspólnie usiąść i spróbować powtórzyć materiał do sprawdzianu, przepytać dziecko ze znajomości słówek w obcym języku lub wspólnie poszperać w poszukiwaniu informacji w Internecie lub tradycyjnych encyklopediach (to wciąż idealne i wiarygodne źródło wiedzy). Starajmy się też początkowo nieco mniej wymagać od dzieci – odpuśćmy część zajęć dodatkowych, skupmy się raczej na tym, by dziecko miało trochę wolnego czasu, zmotywujmy je, by te chwile spędzało poza domem. Pomóżmy też w nawiązaniu nowych lub odświeżeniu relacji z kolegami. W przypadku młodszych dzieci zaaranżujmy choćby wspólny wypad do parku, w przypadku nastolatków – zaproponujmy choćby wspólne wyjście z kolegami do kina.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]